୯୧ ବର୍ଷରେ ପଦାର୍ପଣ କାଲେ ଲତା ମଙ୍ଗେଶକର ! ଅତ୍ୟନ୍ତ ସଂଘର୍ଷମୟ ଥିଲା ଜୀବନ !

ଭାରତ ରତ୍ନ ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନିତ ଗାୟିକା ଲତା ମଙ୍ଗେଶକର ୯୧ ବର୍ଷରେ ପଦାର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି । କୁମାରୀ ଲତା ଦିନାନାଥ ମଙ୍ଗେଶକର ୨୮ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୯୨୯ ମସିହାରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଇନ୍ଦୋରରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ପିତା ଦିନାନାଥ ମଙ୍ଗେଶକର ଜଣେ ଦକ୍ଷ ରଙ୍ଗମଞ୍ଚୀୟ ଗାୟୀକା ଥିଲେ । ଦିନାନାଥ ଜୀ ଲତାଙ୍କୁ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ବୟସରୁ ସଙ୍ଗୀତ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ।

ତାଙ୍କ ସହିତ ତାଙ୍କ ଭଉଣୀ ଆଶା, ଉଷା ଏବଂ ମୀନା ମଧ୍ୟ ଶିକ୍ଷା କରୁଥିଲେ । ଲତା ‘ଅମାନ ଅଲି ଖାନ୍ ସାହେବ’ ଏବଂ ପରେ ‘ଅମାନତ ଖାନ୍’ ସହିତ ମଧ୍ୟ ପଢିଥିଲେ । ଲତା ମଙ୍ଗେଶକର ସର୍ବଦା ଈଶ୍ବରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦିଆ ଯାଇଥିବା ମଧୁର ସ୍ୱର, ଜୀବନ୍ତ ଅଭିବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକୁ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ବୁଝି ନେଉଥିବା ଅବିଶ୍ୱସନୀୟ ଦକ୍ଷତାର ଜଣେ ଉଦାହରଣ ଅଟନ୍ତି ।

ଏହି ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ଗୁଡିକ ହେତୁ, ତାଙ୍କର ଏହି ପ୍ରତିଭାକୁ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ମାନ୍ୟତା ମିଳି ଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ବୟସର ଛୋଟ ବୟସରେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏକ ନାଟକରେ ଅଭିନୟ କରିବାର ସୁଯୋଗ ମିଳିଥିଲା । ୧୯୪୨ ମସିହାରେ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା । ଏହି ସମୟରେ ସେ ମାତ୍ର ୧୩ ବର୍ଷ ବୟସର ହୋଇଥିଲେ । ନବଯୁଗ ଚିତ୍ରପଟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର କମ୍ପାନୀର ମାଲିକ ତଥା ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ବନ୍ଧୁ ବିନାୟକ (ବିନାୟକ ଦାମୋଦର କର୍ଣ୍ଣାଟକି) ତାଙ୍କ ପରିବାରକୁ ସମ୍ଭାଳି ଥିଲେ ଓ ଲତା ମଙ୍ଗେଶକରଙ୍କୁ ଜଣେ ଗାୟିକା ଏବଂ ଅଭିନେତ୍ରୀ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ ।

ସଫଳତାର ରାସ୍ତା କଦାପି ସହଜ ନୁହେଁ । ଲତାଜୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ନିଜର ସ୍ଥାନ ତିଆରି କରିବାରେ ଅନେକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିଥିଲା । ପତଳା ସ୍ୱର ହେତୁ ଅନେକ ସଂଗୀତଜ୍ଞ ପ୍ରଥମରୁ ତାଙ୍କୁ କାମ ଦେବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ । ଲତା ଜୀଙ୍କୁ ସେହି ସମୟର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ପାର୍ଶ୍ଵ ଗାୟୀକା ନୁର୍ ଜାହାନଙ୍କ ସହିତ ତୁଳନା କରାଯାଉଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ନିଜର ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତତା ଏବଂ ପ୍ରତିଭାର ଶକ୍ତି ବଳରେ ତାଙ୍କୁ କାମ ମିଳିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଲତା ଜୀଙ୍କର ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ସଫଳତା ଲତା ଜୀଙ୍କୁ ଫିଲ୍ମ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ମହିଳା କରି ଦେଇଥିଲା ​​।

ସର୍ବାଧିକ ଗୀତ ରେକର୍ଡିଂ କରିବାର ଲତାଜୀ ମଧ୍ୟ ଗୌରବ ପ୍ରାପ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଗୀତ ବ୍ୟତୀତ, ନନ୍ ଫିଲ୍ମ ଗୀତକୁ ମଧ୍ୟ ସେ ବହୁତ ଭଲ ଭାବରେ ଗାଇଛନ୍ତି । ୧୯୪୭ ମସିହାରେ ଲତାଜୀଙ୍କର ପ୍ରତିଭାକୁ ସ୍ୱୀକୃତି ମିଳିଥିଲା, ଯେତେବେଳେ ସେ ଫିଲ୍ମ “ଆପକା ସେବା ମେ” ରେ ଏକ ଗୀତ ଗାଇବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଥିଲେ । ଏହି ଗୀତ ପରେ ତାଙ୍କୁ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଜଗତରେ ଏକ ଭିନ୍ନ ପରିଚୟ ମିଳି ଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଅନେକ ଗୀତ ଗାଇବାର ସୁଯୋଗ ମିଳିଥିଲା । ଏଠାରେ ଏହି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଗୀତଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ କିଛି ଉଲ୍ଲେଖ କରିବା ଅପ୍ରାସଙ୍ଗିକ ହେବ ନାହିଁ ।

ଯାହାକୁ ଲତାଜୀଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଶାହକାର ଗୀତ କୁହାଯାଏ, ତାହା ୧୯୪୯ ମସିହାରେ ଗାନ କରାଯାଇଥିବା “ଆଏଗା ଆନା ବାଲା” ଥିଲା, ଯାହା ପରେ ତାଙ୍କର ପ୍ରଶଂସକମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦିନକୁ ଦିନ ବଢ଼ିବାକୁ ଲାଗିଲା । ଏହି ସମୟରେ ସେ ସେହି ସମୟର ସମସ୍ତ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସଂଗୀତଜ୍ଞମାନଙ୍କ ସହିତ କାମ କରିଥିଲେ ।

ଅନିଲ ବିଶ୍ୱାସ, ସଲିଲ ଚୌଧୁରୀ, ଶଙ୍କର ଜୟକିଶନ, ଏସ.ଡି ବର୍ମନ, ନୌଶାଦ, ମଦନ ମୋହନ, ସି ରାମଚନ୍ଦ୍ର ଇତ୍ୟାଦି ସମସ୍ତ ସଂଗୀତଜ୍ଞ ତାଙ୍କର ପ୍ରତିଭାକୁ ଲୁହା ବୋଲି ବିବେଚନା କରିଥିଲେ । ଦୋ ଆଂଖୋ ବାରା ହାଥ, ଦୋ ବିଘା ଜମିନ୍, ମଦର ଇଣ୍ଡିଆ, ମୋଗଲ ଏ ଆଜମ ଭଳି ମହାନ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଲତାଜୀ ଗୀତ ଗାଇଛନ୍ତି ।

ଲତା ଜୀ “ମହଲ”, “ବରସାତ”, “ଏକ ଥି ଲଡକି”, “ବଡି ବହନ” ଭଳି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ନିଜର ସ୍ୱରର ଯାଦୁ ଦ୍ୱାରା ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରଗୁଡ଼ିକର ଲୋକପ୍ରିୟତାକୁ ବଢ଼ାଇ ଦେଇଥିଲେ । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କର କେତେକ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଗୀତଗୁଡ଼ିକ ଥିଲା: “ଓ ସଜନା ବରଖା ବାହାର ଆଏ” (ପରଖ -୧୯୬୦), “ଆଜା ରେ ପରଦେଶୀ” (ମଧୁମତି -୧୯୫୮), “ଇତନା ନା ମୁଝସେ ତୁ ପ୍ୟାର ବଢା” (ଛାୟା -୧୯୬୧), “ଆଲ୍ଲା ତେରୋ ନାମ” (ହମ ଦୋନୋ-୧୯୬୧), ଏହସାସ ତେରା ହୋଗା ମୁଝ ପର (ଜଙ୍ଗଲୀ-୧୯୬୧), ୟେ ସମା (ଜବ୍ ଜବ୍ ଫୁଲ୍ ଖିଲେ-୧୯୬୫) ଇତ୍ୟାଦି ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*