ବର୍ତ୍ତମାନ ମିଠା ଦୋକାନୀମାନଙ୍କୁ ମାନିବାକୁ ହେବ ଏହି ନିୟମ, ୧ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୨୦ରୁ ସାରା ଦେଶରେ ଲାଗୁ ହେବ !

୧ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୨୦ଠାରୁ ମିଠା ଦୋକାନରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣଙ୍କୁ ନୂତନ ନିୟମର ପବନ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଥିବାର ଦେଖିବେ ।କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହି ନିୟମ ମିଠା ଦୋକାନରେ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ବିସ୍ତୃତ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରି ଭାରତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ନିରାପତ୍ତା ଏବଂ ମାନକ ପ୍ରାଧିକରଣ(FSSAI-Food Safety and Standards Authority of India) ଏହି ନିୟମ ଜାରି କରିଛି । ଏହି ନିୟମଗୁଡିକୁ ମିଠାର ଗୁଣବର୍ତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଜାରି କରାଯାଇଛି । କହିରଖୁଛୁ ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆସନ୍ତା ୧ ଅକ୍ଟୋବରରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ମିଠା ଦୋକାନଗୁଡିକୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ତର ଏବଂ ପାତ୍ରରେ ବିକ୍ରୟ ପାଇଁ ରଖାଯାଇଥିବା ମିଠା ପାଇଁ ‘ଉତ୍ପାଦନର ତାରିଖ’ ଏବଂ ବ୍ୟବହାରର ଉପଯୁକ୍ତ ଅବଧି (‘ବେଷ୍ଟ ବିଫୋର ଡେଟ’) ଭଳି ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଛି । ଏହି ସମସ୍ତ ବିବରଣୀ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିବା ପୂର୍ବରୁ ଏହି ବାକ୍ସରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଛି ।

* ମିଠା ଦୋକାନଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଏହିପରି ନିୟମ

ଏଠାରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିଦଉଛୁ ଯେ ମିଠା ଦୋକାନ ପାଇଁ ଦିଆଯାଇଥିବା ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ , ମିଠା ବିକ୍ରି କରିବାର ଅନ୍ତିମ ସମୟସୀମା କହିବା ବ୍ୟବସାୟୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଛି । କେତେ ଦିନ ପଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ଭଲ ରହିବ । ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବ । ଏହାର କୌଣସି ବିପଦ କିମ୍ବା କ୍ଷତି ଅଛି କି । ଏହି ସମସ୍ତ ବିସ୍ତୃତ ସୂଚନା ବର୍ତ୍ତମାନ ଦୋକାନୀମାନଙ୍କୁ ମିଠା ବିକ୍ରୟ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଦେବାକୁ ପଡିବ ।

* ତେବେ କେବେ ଠାରୁ ଲାଗୁ ହେବ ଏହି ନିୟମ

ଏହି ନିୟମ ସାରା ଦେଶରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୧ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୨୦ରୁ ଲାଗୁ ହେବ । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ, ଏଫଏସଏସଏଆଇ ସମସ୍ତ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସୁରକ୍ଷା କମିଶନର ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା କମିଶନରଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ବିସ୍ତୃତ ସୂଚନା ଦେଇଛି । ଏଥିସହ, ଖୋଲା ମିଠା ମାମଲାରେ ବିକ୍ରୟ ପାଇଁ ଆଉଟଲେଟରେ ମିଠା ଧାରଣ କରିଥିବା ଏକ ଟ୍ରେ ସହିତ ୧ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୨୦ଠାରୁ ଉତ୍ପାଦର ‘ବ୍ୟବହାରର ଉପଯୁକ୍ତ ଅବଧି’କୁ ଦେଖେଇବା ବର୍ତ୍ତମାନ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅଟେ ।

* ଏହି ନିୟମଗୁଡିକ କାହିଁକି ଉଠାଗଲା ?

ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି କି ଏହି ନିୟମକୁ କାହିଁକି ଉଠାଗଲା । ସର୍ବଶେଷରେ , ଏହି ନିୟମ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯିବ , ଏହି ବିଷୟରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିଦଉଛୁ ଯେ ଭାରତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ମାନକ ପ୍ରାଧିକରଣ (ଏଫଏସଏସଏଆଇ) ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି । ସରକାର ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଏଥିପାଇଁ ଉଠେଇଛନ୍ତି , ଯାହାଦ୍ୱାରା ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିପାରିବ ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*