ଚୀନକୁ ଉଚିତ୍ ଉତ୍ତର ଦେବା ପାଇଁ ଏକାଠି ହେଲେ ୨୭ଟି ଦେଶ, ଏବେ ରକ୍ଷା ପାଇବ ନାହିଁ ଡ୍ରେଗନ !

ଚୀନକୁ ଉଚିତ୍ ଉତ୍ତର ଦେବା ପାଇଁ ଏକାଠି ହେଲେ ୨୭ଟି ଦେଶ, ଏବେ ରକ୍ଷା ପାଇବ ନାହିଁ ଡ୍ରେଗନ !

ଭାରତ ଦ୍ୱାରା ଚୀନର ଅହଙ୍କାରକୁ ଭାଙ୍ଗିବା ପାଇଁ ୫୯ଟି ଚାଇନିଜ୍ ମୋବାଇଲ୍ ଏପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବା ପରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱର ୨୭ଟି ଦେଶ ଚୀନ୍ ବିରୁଦ୍ଧରେ ମୋର୍ଚ୍ଚା ବାହାର କରିଥିଲେ । ଏହି ୨୭ଟି ଦେଶ ୟୁଏନଏଚଆରସି(UNHRC)ରେ ଚୀନ୍ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଅଭିଯୋଗ ପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି । ପତ୍ରରେ ନିଜ ଢଙ୍ଗରେ ନଜରବନ୍ଦୀ, ବ୍ୟାପକ ସୁରକ୍ଷା, ପ୍ରତିବନ୍ଧକ, ଉଇଗରମାନଙ୍କ ଉପରେ ଅତ୍ୟାଚାର ଓ ଚାଇନାର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁଙ୍କ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରାଯାଇଛି । ଏହି ଆବେଦନ ପତ୍ରରେ ମାନବିକ ଅଧିକାରର ଉଲ୍ଲଂଘନକୁ ଦର୍ଶାଇ ନିକଟରେ ହଂକଂ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନକୁ ଉଠାଇଦେଇଛି । ଏଥିରୁ ଚୀନ୍ ଓ ହଂକଂ ମଧ୍ୟରେ ‘ଏକ ଦେଶ, ଦୁଇଟି ପ୍ରଣାଳୀ’ ବିରୁଦ୍ଧରେ କୁହାଯାଇଛି ।

Google

ଏକାଠି ହେଲେ ୨୭ଟି ଦେଶ

ଏହି ଦେଶ ମାନଙ୍କରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ଅଷ୍ଟ୍ରିଆ, ବେଲଜିୟମ, ବେଲ୍ଜି, କାନାଡ଼ା, ଡେନମାର୍କ, ଏଷ୍ଟୋନିୟା, ଫିନଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ଫ୍ରାନ୍ସ, ଆଇସଲେଣ୍ଡ, ଜର୍ମାନୀ, ଜାପାନ, ଲାତବିୟା, ଲିକଣ୍ଟେଷ୍ଟିନ, ଲିଥୁୟାନିୟା, ଲକ୍ସମବର୍ଗ, ମାର୍ଶାଲ ଆଇଲେଣ୍ଡସ୍ , ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ନରୱେ, ପଳାଉ, ସ୍ଲୋଭାକିଆ, ସ୍ଲୋବିନିଆ, ସ୍ଵିଡେନ, ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ୟୁନାଇଟେଡ଼ କିଙ୍ଗଡମ ସାମିଲ ରହିଛି ।

Google

ଆବେଦନ ପତ୍ରରେ ଚୀନରୁ ସଂଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ରର ଉଚ୍ଚ ଝିଙ୍ଗଜିୟାଙ୍ଗ ଓ ହଂକଂ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେବାକୁ ଆଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି, କାରଣ ସେଠାରେ ଅନ୍ତଃରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଅଧିକାର ଓ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ରତା ରକ୍ଷା କରାଯାଇପାରିବ ।

Google

ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଚୀନ୍ ଉପରେ ଭାରତର ବଡ଼ କୂଟନୈତିକ ଓ ବ୍ୟାପାର ରୋକ ପରେ ନିଆଯାଇଛି । ଭାରତ ୫୯ଟି ଚାଇନିଜ୍ ଏପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଲା ଏବଂ ବିଜିଙ୍ଗ ଦ୍ୱାରା ‘ଡବ୍ଲ୍ୟୁଟିଓ ମାନଦଣ୍ଡର ଉଲଂଘନ’ କହିଲା । ଏହାପରେ, ଆମେରିକା ମଙ୍ଗଳବାରକୁ ଦୁଇଟି ଚୀନୀ କମ୍ପାନୀ ‘ହୁଆବେଇ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି’ ଓ ‘ଜେଡ଼ଟିଓ କର୍ପୋରେସନ’କୁ ‘ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସୁରକ୍ଷା ବିପଦ’ ମାନି ଏହା ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଡୋନାଲଡ଼ ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନ ଏକ ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ କରିଛନ୍ତି, ଯାହାକି ଚୀନକୁ ଜାତୀୟ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟବାହି କରିବା ପାଇଁ ଦଣ୍ଡିତ କରିବ । ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଏକ ବୟାନରେ ହ୍ଵାଇଟ୍ ହାଉସ୍ କହିଛି ଯେ, ୨୦୨୦ର ଉଇଗର ମାନବଧିକାର ନୀତି ଅଧିନିୟମ ଉପରେ ଟ୍ରମ୍ପ ହସ୍ତାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି । ଏହା ଚୀନରେ ଉଇଗର ଓ ଅନ୍ୟ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁଙ୍କ ଜାତୀୟ ପରିଚୟ ଓ ଧାର୍ମିକ ମାନ୍ୟତା ଗୁଡ଼ିକୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ଶିବିରରେ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଭାବେ ବନ୍ଦୀ କରିବା ଏବଂ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାରର ଉତ୍ତରଦାୟୀ ଅଟେ । ଆମେରିକା ମଧ୍ୟ ଚୀନର ବ୍ୟବହାରକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରି ହଂକଂ ସହିତ ରକ୍ଷା ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛି ।

କରୋନା ଭାଇରସ୍ ପ୍ରକୋପ ମଧ୍ୟରେ ଚୀନର ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର

Google

କରୋନା ଭାଇରସ୍ ପ୍ରକୋପ ପରେ ଚୀନକୁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଆଲୋଚନାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିଥିଲା । ଏହି ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୫୧୩,୯୧୩ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଇଛି, ଯେବେକି ୧୦,୫୮୫,୧୫୨ ଲୋକ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇସାରିଲେଣି । ଚୀନ୍ କୋଭିଡ଼-୧୯ର ପ୍ରକୋପକୁ ଲୁଚାଇବାକୁ ନେଇ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । କିଛି ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଭାଇରସର ସଂକ୍ରମଣ ଚୀନରେ ଅଗଷ୍ଟ ମାସ ଆରମ୍ଭରେ ହୋଇଥିଲା । ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ଚୀନ୍ ନିଜର ସମସ୍ତ ବିସ୍ତାରବାଦୀ ନୀତିକୁ ଆଗକୁ ବଢାଇଚାଲିଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *