LICର ଏହି Policyରେ ବିନିଯୋଗ କରନ୍ତୁ ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ ଥର ଏବଂ ପ୍ରତି ମାସରେ ପାଆନ୍ତୁ କୋଡିଏ ହଜାର ପେନସନ୍…

LICର ଏହି Policyରେ ବିନିଯୋଗ କରନ୍ତୁ ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ ଥର ଏବଂ ପ୍ରତି ମାସରେ ପାଆନ୍ତୁ କୋଡିଏ ହଜାର ପେନସନ୍…

ଲାଇଫ୍ ଇନସୁରାନ୍ସ କର୍ପୋରେସନ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ସବୁ ସମୟରେ ନୂଆ ନୂଆ ପଲିସି ଆଣିଥାଏ । ଏହି ନୀତିଗୁଡିକରେ ବିନିଯୋଗ କରି ଯେକେହି ନିଜ ଜୀବନକୁ ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ସୁରକ୍ଷିତ କରିପାରିବେ । ନିକଟରେ ଏଲଆଇସି ଦ୍ୱାରା ଫ୍ଲାଗସିପ୍ ୟୁନିଟି ପ୍ଲାନ ଜୀବନ ଅକ୍ଷୟ ପଲିସି ଲଞ୍ଚ କରାଯାଇଛି । ଏଥିରେ ବିନିଯୋଗ କରି ଆପଣ ଜୀବନ ଯାକ ପାଇଁ ପ୍ରତି ମାସରେ କୋଡିଏ ହଜାର ଟଙ୍କା ପେନସନ୍ ଭାବରେ ପାଇପାରିବେ । ଅନେକ ଲୋକ ଏହି ପେନସନ୍ ଯୋଜନା କରିସାରିଲେଣି ଏବଂ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଚାହିଁଲେ ଏଥିରେ ବିନିଯୋଗ କରିପାରିବେ ।

ଥରେ ପ୍ରିମିୟମ୍ ଭରିବା ପରେ ଜୀବନ ଅକ୍ଷୟ ପଲିସିରେ ଆଜୀବନ ପେନସନ୍ ପାଇବା ସୁବିଧା ରହିଛି । ଆପଣ ଥରେ ମାତ୍ର ପ୍ରିମିୟମ୍ ଦେଇ ଆଜୀବନ ପ୍ରତି ମାସରେ କୋଡିଏ ହଜାର ଟଙ୍କା ପେନସନ୍ ପାଇପାରିବେ । ଏହି ଯୋଜନାରେ ୧୦ଟି ବିକଳ୍ପ ଅଛି । ଯେଉଁଥିରୁ ନିବେଶକ ଯେକୌଣସି ଗୋଟିଏ ବାଛି ପାରିବେ । ଏହି ବିକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକ କେବଳ ଜୀବନ ଅକ୍ଷୟ ସ୍କିମ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ଅଟେ । ଜୀବନ ଅକ୍ଷୟ ପଲିସିରେ ଅତି ସହଜରେ ଅର୍ଥ ବିନିଯୋଗ କରିହେବ । କମ୍ପାନୀର ସର୍ତ୍ତ ଅନୁଯାୟୀ ଆପଣଙ୍କୁ ଭାରତର ନାଗରିକ ହେବାକୁ ପଡିବ । ଏଥିରେ କେବଳ ୩୦ରୁ ୮୫ବର୍ଷ ବୟସର ଲୋକମାନେ ବିନିଯୋଗ କରିପାରିବେ । ଏହି ନୀତିରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ବାର୍ଷିକ ପେନସନ୍ ୧୨ହଜାର ଟଙ୍କା ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି ।

ଜୀବନ ଅକ୍ଷୟ ପଲିସିରେ ନିବେଶକମାନେ ୧ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା କିସ୍ତି ଦେଇ ପେନସନ୍ ପାଇପାରିବେ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରତି ମାସରେ କୋଡିଏ ହଜାର ଟଙ୍କା ପେନସନ୍ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଅଧିକ ଅର୍ଥ ବିନିଯୋଗ କରିପାରିବେ । ଏହି ଯୋଜନାରେ, ଆପଣ ନିଜ ଇଚ୍ଛା ଅନୁଯାୟୀ ରାଶି ଜମା କରିପାରିବେ । ପ୍ରତି ମାସରେ କୋଡିଏ ହଜାର ଟଙ୍କା ପେନସନନ୍ ପାଇବାକୁ ଆପଣଙ୍କୁ ପଲିସିର ଏ ଅପ୍ସନ୍ ବାଛିବାକୁ ପଡିବ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତିମାସରେ କୋଡିଏ ହଜାର ଟଙ୍କା ପେନସନ୍ ପାଇପାରିବେ । ପ୍ରତି ମାସରେ ପେନସନ୍ ଭାବରେ କୋଡିଏ ହଜାର ଟଙ୍କା ପାଇବାକୁ ହେଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ସମୟରେ ୪୦,୭୨,୦୦୦ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ପଡିବ ।

ଜୀବନ ଅକ୍ଷୟ ପଲିସିରେ ପ୍ରିମିୟମ ଆପଣ ଅଧ ବାର୍ଷିକ, ତ୍ରୟ ମାସିକ ଏବଂ ପ୍ରତି ମାସରେ ମଧ୍ୟ ଦେଇପାରିବେ । ଏହି ପଲିସି କିଣିବା ପରେ ଏହାର ବାର୍ଷିକ ହାର ଆପଣ ଜାଣିପାରିବେ । ଏହି ପଲିସି ଉଭୟ ଅନଲାଇନ୍ କିମ୍ବା ଅଫଲାଇନ୍ ନିଆଯାଇପାରିବ ।

ଏହି ପଲିସି ଗ୍ରହଣ କରିବାର ସର୍ତ

୧) ଏହି ପଲିସିରେ ବିନିଯୋଗ ପାଇଁ ବୟସ ୩୦ରୁ ୮୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ହେବା ଉଚିତ୍ ।

୨) ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ଯେକୌଣସି ଦୁଇ ସଦସ୍ୟ ଏଥିରେ ମିଳିତ ବିନିଯୋଗ କରିପାରିବେ ।

୩) ସର୍ବନିମ୍ନ ବିନିଯୋଗ ଏକ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଅଟେ ।

୪) ସର୍ବନିମ୍ନ ବାର୍ଷିକ ପେନସନ୍ ବାରହଜାର ଟଙ୍କା ଅଟେ ।

୫) ଏହି ପଲିସି ମାଧ୍ୟମରେ ଲୋନ୍ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସୁବିଧା ମିଳିବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *