ଆପଣ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରନ୍ତି ମସ୍ତିଷ୍କ ରକ୍ତସ୍ରାବର ଶିକାର, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର କାରଣ ଏବଂ ନିରାକରଣ

ଆପଣ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରନ୍ତି ମସ୍ତିଷ୍କ ରକ୍ତସ୍ରାବର ଶିକାର, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର କାରଣ ଏବଂ ନିରାକରଣ

ମସ୍ତିଷ୍କ ରକ୍ତସ୍ରାବ ହେତୁ ମୃତ୍ୟୁ ବିଷୟରେ ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ଶୁଣିଥିବେ । ଆଜିକାଲି ମସ୍ତିଷ୍କରେ ରକ୍ତସ୍ରାବ ଅକାଳମୃତ୍ୟୁର ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ପାଲଟିଛି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଖୁବ କମ ବୟସରୁ ଲୋକମାନେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରୁଛନ୍ତି । ଲୋକମାନେ ସାଧାରଣତ ଭାବନ୍ତି ଯେ ମସ୍ତିଷ୍କ ରକ୍ତସ୍ରାବ ପଛରେ କୌଣସି କାରଣ ନାହିଁ, ହେଲେ ପ୍ରକୃତ କଥା ଏହା ଯେ ମସ୍ତିଷ୍କ ରକ୍ତସ୍ରାବର ଏକ ବିଶେଷ କାରଣ ରହିଛି ଏବଂ ଏବେ ଭାରତର ଅର୍ଦ୍ଧାଧିକ ଜନସଂଖ୍ୟା ଏଥିରେ ପୀଡିତ, ଯାହା ମଧ୍ୟ ମସ୍ତିଷ୍କ ରକ୍ତସ୍ରାବର କାରଣ ହୋଇପାରେ । ତେବେ, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ମସ୍ତିଷ୍କରେ ରକ୍ତସ୍ରାବ ହେବାର କାରଣ କ’ଣ ଏବଂ ଏହାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ବିଶେଷ ଉପାୟ କ’ଣ ?

ମସ୍ତିଷ୍କ ରକ୍ତସ୍ରାବ ହେବାର ପ୍ରକୃତ କାରଣ ହେଉଛି ପ୍ରକୃତରେ ଉଦାସୀନତା, ଚାପ ଏବଂ ଅଯଥା ଚିନ୍ତା । ହଁ, ଏହା ହେଉଛି ମସ୍ତିଷ୍କ ରକ୍ତସ୍ରାବର ପ୍ରକୃତ କାରଣ, କିନ୍ତୁ ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ମସ୍ତିଷ୍କ ରକ୍ତସ୍ରାବ ହେବାର ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କାରଣ ରହିଛି । ଆଜିକାଲି ଲୋକମାନେ ଉଦାସୀନତା ଏବଂ ଚିନ୍ତା ଇତ୍ୟାଦିକୁ ହାଲୁକା ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ, ବାସ୍ତବତା ହେଉଛି ଏହି ସମସ୍ତ ମାନସିକ କାରଣ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନର ଶତ୍ରୁ ହୋଇଯାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଏପରି କିଛି ଫୋବିଆ ଅଛି ଯାହା ମସ୍ତିଷ୍କରେ ରକ୍ତସ୍ରାବ ହେବାର ସମ୍ଭାବନାକୁ ବଢାଇଥାଏ ଯେପରିକି ଜଳକୁ ଭୟ, ଉଚ୍ଚତାକୁ ଭୟ, ଟଙ୍କା ହରାଇବାର ଭୟ, ପରିବାରରେ ମତଭେଦ ପରିବେଶ ଇତ୍ୟାଦି ଆଗକୁ ଯାଇ ମସ୍ତିଷ୍କ ରକ୍ତସ୍ରାବର ରୂପ ନେଇଥାଏ ।

ଏହି ବିପଜ୍ଜନକ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ଉପାୟ ହେଉଛି ସର୍ବଦା ଖୁସି ରହିବା ଏବଂ କୌଣସି ଚାପ ନେବା ନାହିଁ । ଉଦାସୀନତା, ଚିନ୍ତା, କୌଣସି କାରଣ ବିନା ଝଗଡା ମଧ୍ୟ ମସ୍ତିଷ୍କ ରକ୍ତସ୍ରାବର କାରଣ ହୋଇପାରେ । ତେଣୁ, ଯଥାସମ୍ଭବ ନିଜକୁ ଏହିସବୁ ଜିନିଷଠୁ ଦୁରେଇ ରଖନ୍ତୁ । ଅଯଥାରେ କୌଣସି ଝଗଡରେ ଜଡିତ ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏବଂ ନିଜେ ନିଜକୁ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଅସୁବିଧାରେ ପକାନ୍ତୁ ନାହିଁ । ସର୍ବଦା ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଯଦି ଆପଣ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଉପରେ ରାଗିଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ, ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ନୁହେଁ । ତେଣୁ, ଆପଣ ନିଜକୁ ଚାପମୁକ୍ତ ରଖିବା ପାଇଁ ଯଥାସମ୍ଭବ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ।

ଏବେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ଯେ ଆମେ କିପରି ନିଜକୁ ଚାପମୁକ୍ତ ରଖିପାରିବା ? ଏଥିପାଇଁ ଆମର ଜୀବନଶୈଳୀ ସନ୍ତୁଳିତ ହେବା ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ସକାଳେ ଉଠିବା, ନିୟମିତ ବ୍ୟାୟାମ କରିବା, ଧ୍ୟାନ କରିବା ଏବଂ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେଉଛି ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରତିଦିନ ଆଠ ଘଣ୍ଟା ଶୋଇବା ଆବଶ୍ୟକ । ଏକ ସଠିକ ଜୀବନଶୈଳୀ ଗ୍ରହଣ କରି, ନିଜକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ମସ୍ତିଷ୍କ ରକ୍ତସ୍ରାବ ପରି ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ରୋଗରୁ ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *