ସରକାର ଏହି ଚାରୋଟି ବ୍ୟାଙ୍କକୁ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ଘରୋଇକରଣ ! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ତାଲିକାରେ ଅଛି କି ନାହିଁ ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ…

ସରକାର ଏହି ଚାରୋଟି ବ୍ୟାଙ୍କକୁ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ଘରୋଇକରଣ ! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ତାଲିକାରେ ଅଛି କି ନାହିଁ ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ…

ସାଧାରଣ ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପନ କରୁଥିବାବେଳେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ସରକାରୀ କ୍ଷେତ୍ର ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକର ଘରୋଇକରଣ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ କେଉଁ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଘରୋଇକରଣ କରାଯିବ, ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇନାହାଁନ୍ତି କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକର ନାମ ଆସିଛି । ବିଶେଷ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ, ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଓଭରସିଜ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଘରୋଇକରଣ ହେବ ।

ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକର ଘରୋଇକରଣ ସମ୍ପର୍କରେ ସରକାର ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଗ୍ରାହକମାନେ ଭୟଭୀତ ହେବାର ଆବଶକ୍ୟ ନାହିଁ । ଯେଉଁ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଘରୋଇକରଣ ହେବ । ସେମାନଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀଙ୍କ ପାଇଁ କୌଣସି କ୍ଷତି ହେବନାହିଁ । ଗ୍ରାହକମାନେ ପୂର୍ବ ପରି ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ସେବା ଗ୍ରହଣ କରିବେ । ବାସ୍ତବରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବିନିଯୋଗ ଉପରେ ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦେଉଛନ୍ତି । ସରକାରୀ କ୍ଷେତ୍ରର ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକରେ ଅଂଶଧନ ବିକ୍ରି କରି ରାଜସ୍ୱ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ସେହି ଟଙ୍କା ସରକାରଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନାରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେବ ।

୨୦୨୧-୨୨ ମସିହାରେ ବିନିଯୋଗରୁ ୧.୭୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ସରକାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଦେଶର ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ତୈଳ କମ୍ପାନୀ ଭାରତ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ କର୍ପୋରେସନ୍ ଲିମିଟେଡ୍ (ବବିପିସିଏଲ)ରେ ସରକାର ଏହାର ସମସ୍ତ ଅଂଶ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି । ଏଥିସହିତ, ଚାରିଟି ବ୍ୟାଙ୍କରେ ୨.୨୨ଲକ୍ଷ କର୍ମଚାରୀ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଘରୋଇକରଣ ହେବ । ବିଶେଷ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ କମ୍ କର୍ମଚାରୀ ଥିବାରୁ ଏହାକୁ ସହଜରେ ଘରୋଇକରଣ ହେଇଯିବ ।

ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକର ଘରୋଇକରଣ ପାଇଁ ସଂଶୋଧନ କରାଯିବ

ସାର୍ବଜନୀନ କ୍ଷେତ୍ର ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକୁ ଘରୋଇକରଣ ପାଇଁ ସରକାର ଦୁଇଟି କାର୍ଯ୍ୟରେ ସଂଶୋଧନ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ଏହି ସଂଶୋଧନଗୁଡ଼ିକ ଚଳିତ ବର୍ଷ କରାଯିବ । ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନଗୁଡ଼ିକ ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନରେ କିମ୍ବା ପରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ସରକାରୀ ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଘରୋଇକରଣ ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ (ଅଧିଗ୍ରହଣ ଏବଂ ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ ଅଫ୍ ଅଣ୍ଡରଟେକିଂ ୧୯୭୦ ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ (ଅଧିଗ୍ରହଣ ଏବଂ ସ୍ଥାନାନ୍ତର) ଅଧିନିୟମ, ୧୯୮୦ରେ ସଂଶୋଧନ କରିବାକୁ । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡିକ ହେତୁ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଦୁଇଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଜାତୀୟକରଣ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକର ଘରୋଇକରଣ ପାଇଁ ଏହି ଆଇନର ବ୍ୟବସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ପଡିବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *