ଲୋକଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ୧୮ ବର୍ଷର ବାଳିକା ୨୧ ଫୁଟ୍ ଗଭୀର କେନାଳକୁ ଡେଇଁପଡିଲା !

ଲୋକଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ୧୮ ବର୍ଷର ବାଳିକା ୨୧ ଫୁଟ୍ ଗଭୀର କେନାଳକୁ ଡେଇଁପଡିଲା !

ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ଏକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ଦୁର୍ଘଟଣା ହୋଇଥିଲା । ସିଦ୍ଧରୁ ସତନାକୁ ଯାଉଥିବା ଏକ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍ ପାଣିରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ କେନାଲରେ ଓଲଟି ପଡିଥିଲା । ଏଥିରେ ପ୍ରାୟ ୫୧ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ଦୁର୍ଘଟଣା ସମୟରେ ଲୋକଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରଥମେ ସାରଦା ଗାଁର ଶିବାନୀ ଲୋନିଆ ଏବଂ ଆଶା ବନସାଲ୍ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ।

ସେ ଦୁହେଁ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚିବା ମାତ୍ରେ ନିଜ ଜୀବନ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା ନକରି ସେ ବଣସାଗର କେନାଲକୁ ଡେଇଁପଡିଥିଲେ ଏବଂ ବସ୍ ପଛ ଦ୍ୱାରରୁ ୭ ଜଣଙ୍କୁ ବାହାରକୁ ଆଣିଥିଲେ । ଏଥିମଧ୍ୟରେ ଏକ ଶିଶୁ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଥିଲା । ବସର ଡ୍ରାଇଭର୍ ନିଜେ ପହଁରି ବାହାରକୁ ଆସିଥିଲା । ଏହି ଘଟଣା ବିଷୟରେ, ଶିବାନୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସକାଳେ ପ୍ରାୟ ୭.୩୦ ସମୟରେ ମୁଁ ମୋ ଘର ବାହାରେ ବସିଥିଲି । ବସ୍ କେନାଲ ପାର୍ଶ୍ୱରୁ ଗତି କରୁଥିଲା ଏବଂ ହଠାତ୍ କେନାଲରେ ପଡ଼ିଗଲା ।

କିଛି ଲୋକ ବସର ପଛ ଦ୍ୱାରରୁ ବାହାରକୁ ଆସିଥିଲେ , କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ପାଣି ସୁଅ ରେ ଭାସିବାକୁ ଲାଗିଲେ । ସେମାନଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ , ମୁଁ ଚିନ୍ତା ନକରି ପାଣି କୁ ଡେଇଁ ଗଲି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କଲି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ କୂଳକୁ ଆଣିଲି । ପିଲାଟିକୁ ବଞ୍ଚାଇ ନ ପାରିବାରୁ ମୁଁ ଦୁଃଖତ, ସେ ମୋ ଆଖି ସାମ୍ନାରେ ପାଣି ସୁଅରେ ଭାସିଗଲା ।

ଆଶା କହିଛନ୍ତି ଯେ ବସର ପଛ ଭାଗ କେନାଲରେ ଲାଖି ଯାଇଥିଲା । ବସକୁ ଦେଖିଲେ ଲାଗୁଥିଲା ଯେ ଡ୍ରାଇଭର୍ ବ୍ରେକ୍ ଲଗାଇ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଅତ୍ୟଧିକ ଖାଲ ଯୋଗୁଁ ସେ ବସ୍ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିପାରିଲା ନାହିଁ । ମୁଁ ବସ୍ ଦେଖି ଶୀଘ୍ର ଦଉଡ଼ିଗଲି ଏବଂ ପୁରା ଗାଁ ମଧ୍ୟ ସେଠାକୁ ଆସିଗଲା । ଏହାପରେ ପୋଲିସ୍ ଏବଂ ପ୍ରଶାସନକୁ ଫୋନ୍ ଯୋଗେ ଖବର ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏହାପରେ ପ୍ରଶାସନର ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଅଧ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ତା’ପରେ ପାଣିରେ ବୁଡିଯାଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସନ୍ଧାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ।

ସିଦ୍ଧି ଜିଲ୍ଲାର ପୋଷ୍ଟ ଚାଉପାଲର୍ ୨୨ ବର୍ଷିୟ ଛାତ୍ର ଭେରା ପ୍ରଜାପତି ତାଙ୍କ ସାନ ଭାଇକୁ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ହରାଇଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨ ଜଣଙ୍କୁ ବସିବା ସିଟରେ ୩ ଜଣଙ୍କୁ ବସାଉଛନ୍ତି । ସେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଗାଡି ଚଳାଉଥିଲେ, ଅନେକ ଲୋକ ତାଙ୍କୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ବସ୍ ଚଳାଇବାକୁ କହିଥିଲେ । ସେ କାହା କଥା ଶୁଣିଲେ ନାହିଁ ଏବଂ କିଛି ସମୟ ପରେ ଏପରି ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା । କିଛି ସମୟ ପରେ ବସରେ ପାଣି ଭରିବା ଆରମ୍ଭ ହେଲା । ମୁଁ ଜାଣେ ନାହିଁ ମୁଁ କିପରି ବାହାରକୁ ଆସିଲି, କିନ୍ତୁ ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମୋର ସାନ ଭାଇକୁ ମୁ ହରାଇ ବସିଲି ।

ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବି ଯେ ଏହି ବସ୍ ୬୨ ଜଣଙ୍କ ସହ ସତନାକୁ ଯାଉଥିଲା । ବାଟରେ ଏହା ୨୨ଫୁଟ ଗଭୀର ବନସାଗର କେନାଲରେ ପଡ଼ିଗଲା । ରାତି ସୁଦ୍ଧା ୫୧ ଜଣଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାରକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା । ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଯିବାକୁ ପଡୁଥିବାରୁ ଡ୍ରାଇଭର୍ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଅନ୍ୟ ଏକ ମାର୍ଗ ନେଇଥିଲେ । ଏହି ମାର୍ଗ କେନାଲ୍ ଦେଇ ଯିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିଲା ଏବଂ ରାସ୍ତା ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଛୋଟ ଥିଲା । ଏହି ସମୟରେ ବସର ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ବସ କେନାଲରେ ପଡ଼ିଯାଇଥିଲା ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *