ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ସମୟରେ ଡାକ୍ତର କାହିଁକି ପିନ୍ଧନ୍ତି ସବୁଜ କିମ୍ବା ନୀଳ ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ, ଜାଣନ୍ତୁ…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮/୧୦: ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କୁ ସବୁବେଳେ ସବୁଜ କିମ୍ବା ନୀଳ ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ଡାକ୍ତରମାନେ ପ୍ରାୟତଃ ଏହି କପଡା ଅପରେସନ୍ ବା ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରିବା ସମୟରେ ପିନ୍ଧନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଅପରେସନ୍ ସମୟରେ ଡାକ୍ତରମାନେ କେବଳ ସବୁଜ କିମ୍ବା ନୀଳ କପଡା ପିନ୍ଧନ୍ତି କାହିଁକି ? ଏହି ରଙ୍ଗ ବ୍ୟତୀତ ନାଲି, ହଳଦିଆ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ରଙ୍ଗ କାହିଁକି ପରିଧାନ କରନ୍ତି ନାହିଁ ? ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା…

କୁହାଯାଏ ପୂର୍ବରୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଡାକ୍ତରଖାନାର ସମସ୍ତ କର୍ମଚାରୀ ଧଳା ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧୁଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ୧୯୧୪ ମସିହାରେ ଜଣେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଡାକ୍ତର ଏହି ପାରମ୍ପାରିକ ପୋଷାକକୁ ସବୁଜ ରଙ୍ଗରେ ବଦଳାଇ ଦେଇଥିଲେ । ସେବେଠାରୁ ଏହା ଏକ ଟ୍ରେଣ୍ଡରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି । ତେବେ କେତେକ ଡାକ୍ତର ନୀଳ ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ ମଧ୍ୟ ପିନ୍ଧନ୍ତି । ଏଥିସହ ଡାକ୍ତରଖାନାର ପରଦା ରଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ସବୁଜ କିମ୍ବା ନୀଳ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଡାକ୍ତରଖାନା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପୋଷାକ ଏବଂ ମାସ୍କ ମଧ୍ୟ ସବୁଜ କିମ୍ବା ନୀଳ ରଙ୍ଗର ହୋଇଥାଏ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠେ ସବୁଜ କିମ୍ବା ନୀଳ ରଙ୍ଗରେ ଏତେ ଖାସ କ’ଣ ରହିଛି, ଯାହା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ରଙ୍ଗରେ ନାହିଁ ?

ଆଜିର ସର୍ଜିକାଲ୍ ନର୍ସଙ୍କ ୧୯୯୮ ମସିହାରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ସମୟରେ ଡାକ୍ତରମାନେ ସବୁଜ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । କାରଣ ଏହା ଆଖିକୁ ଆରାମ ପ୍ରଦାନ କରେ । ପ୍ରାୟତଃ ଦେଖାଯାଏ ଯେତେବେଳେ ବି ଆମେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଗୋଟିଏ ରଙ୍ଗ ଦେଖିବା ଆରମ୍ଭ କରୁ, ଆମ ଆଖି ଅଦ୍ଭୁତ ଭାବରେ କ୍ଳାନ୍ତ ଅନୁଭବ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରେ । ସୂର୍ଯ୍ୟ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଚମକଦାର ଜିନିଷକୁ ଦେଖି ଆମ ଆଖି ଚମକି ଉଠେ । କିନ୍ତୁ ଏହାର କିଛି ସମୟ ପରେ ଯଦି ଆମେ ସବୁଜ ରଙ୍ଗ ଦେଖିବା, ତେବେ ଆମ ଆଖି ଆରାମ ପାଇଥାଏ ।

ବୈଜ୍ଞାନିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଦେଖିଲେ ଆମ ଆଖିର ଜୈବିକ ଗଠନ ଏପରି ଭାବରେ ହୋଇଛି ଯାହା ମୁଖ୍ୟତଃ ଲାଲ, ସବୁଜ ଏବଂ ନୀଳ ରଙ୍ଗ ଦେଖିବାକୁ ସକ୍ଷମ । ମଣିଷର ଆଖି ଏହି ରଙ୍ଗର ମିଶ୍ରଣରୁ ନିର୍ମିତ ଯାହା ଅନ୍ୟ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ରଙ୍ଗକୁ ଚିହ୍ନିପାରେ । କିନ୍ତୁ ଏହି ସମସ୍ତ ରଙ୍ଗ ତୁଳନାରେ ଆମର ଆଖି ସବୁଜ କିମ୍ବା ନୀଳ ରଙ୍ଗ ଭଲ ଭାବେ ଦେଖିପାରେ ।

ଆମ ଆଖିକୁ ସବୁଜ କିମ୍ବା ନୀଳ ରଙ୍ଗ ସେତେ କଷ୍ଟ ଦିଏ ନାହିଁ ଯେତିକି ଲାଲ୍ ଏବଂ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗ ଦିଏ । ଏହି କାରଣରୁ ସବୁଜ ଏବଂ ନୀଳ ଆଖି ପାଇଁ ଭଲ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଏହି କାରଣରୁ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକର ପରଦା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପୋଷାକ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁଜ କିମ୍ବା ନୀଳ ହୋଇଥାଏ, ଯାହା ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଆସୁଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ଆଖିକୁ ଆରାମଦାୟକ ହୋଇଯାଏ ।

ଅପରେସନ୍ ସମୟରେ ଡାକ୍ତର ସବୁଜ ପୋଷାକ ଏଥିପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପିନ୍ଧନ୍ତି, କାରଣ ଶରୀରର ରକ୍ତ ଏବଂ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଅଙ୍ଗକୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଦେଖି ଡାକ୍ତର ମାନସିକ ଚାପରେ ପଡ଼ିପାରନ୍ତି । ଏହିପରି ଭାବରେ ତାଙ୍କର ମସ୍ତିଷ୍କ ସବୁଜ ରଙ୍ଗ ଦେଖି ସେହି ଚାପରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଥାଏ । ବେଳେବେଳେ ନୀଳ ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ ମଧ୍ୟ ପିନ୍ଧନ୍ତି । ନୀଳରଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ଆମର ମସ୍ତିଷ୍କ ଉପରେ ସମାନ ପ୍ରଭାବ ପକାଏ ।

ଅନୁଛେଦଟି ନିଜ ବନ୍ଧୁଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଏବଂ ନିଜର ମତାମତ Comment ଜରିଆରେ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତୁ ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*