ଆଜିର ସୁନା ଓ ରୂପା ମୂଲ୍ୟ : ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ୫୫୦୦ ଟଙ୍କା ଶସ୍ତା ହେଲା ଓ ରୂପା ମୂଲ୍ୟ ୧୬୦୦୦ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ପାଇଲା !

ପର୍ବପର୍ବାଣୀର ଋତୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି କିନ୍ତୁ ସୁନା ଓ ରୂପା ମୂଲ୍ୟରେ କୋୖଣସି ବୃଦ୍ଧି ଘଟିନାହିଁ । ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ୧୦ ଗ୍ରାମ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ୫୦,୬୫୩ ଟଙ୍କା ସ୍ତରରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ରୂପା ମଧ୍ୟ କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା ୬୧,୫୧୨ ଟଙ୍କା ସ୍ତରରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲା । ଗତ ସପ୍ତାହରେ ସୁନା ଓ ରୂପା ମୂଲ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟିଥିଲା । ସୁନା ଏହାର ସର୍ବକାଳୀନ ଉଚ୍ଚ ମୂଲ୍ୟ ଠାରୁ ୧୦ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ୫,୫୦୦ ଟଙ୍କା ଶସ୍ତା ହୋଇଛି ଏବଂ ରୂପା ମୂଲ୍ୟ କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା ପ୍ରାୟ ୧୬,୦୦୦ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ପାଇଛି ।

ଜାଣନ୍ତୁ କେତେ କମିଲା ସୁନାରୁପା ମୂଲ୍ୟରେ :

୭ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୦, ସେହି ଦିନ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ସୁନା ଓ ରୂପା ଏକ ନୂତନ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା । ସେହି ସମୟରେ ଉଭୟ ସୁନା ଓ ରୂପା ଦର ଉଚ୍ଚତାକୁ ଛୁଇଁଥିଲା । ଅଗଷ୍ଟ ୭ରେ, ୧୦ ଗ୍ରାମ ସୁନା ପିଛା ୫୬,୨୦୦ ଟଙ୍କା ଛୁଇଁ ଥିବାବେଳେ ରୂପା କିଲୋଗ୍ରାମରେ ୭୭,୮୪୦ ଟଙ୍କା ଛୁଇଁଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ସୁନା ଗ୍ରାମ ପିଛା ୫୫୪୭ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ପାଇଥିବାବେଳେ ରୂପା କିଲୋଗ୍ରାମରେ ୧୫,୮୪୪ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ପାଇଛି ।

ଗତ ସପ୍ତାହ ବଜାରରେ ସୁନାର ଦର :

ଦୁର୍ବଳ ସ୍ପଟ୍ ଚାହିଦା ହେତୁ ବ୍ୟବସାୟୀମାନଙ୍କ କାରବାରରେ ଯଥେଷ୍ଟ ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା, ଯେଉଁଥି କାରଣରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ବଜାରରେ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ୦.୦୯ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ହୋଇ ୧୦ ଗ୍ରାମ ପିଛା ୫୦,୬୬୫ ଟଙ୍କା ହୋଇଥିଲା । ମଲ୍ଟି କମୋଡିଟି ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜରେ ଡିସେମ୍ବରରେ ସୁନାର ଦରଭାବ ୪୭ ଟଙ୍କା କିମ୍ବା ୦.୦୯ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ହୋଇ ୧୦ ଗ୍ରାମ ପିଛା ୫୦,୬୬୫ ଟଙ୍କା ହୋଇଛି । ତେବେ ନ୍ୟୁୟର୍କରେ ସୁନା ୦.୧୦ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇ ୧୯୧୦.୯୦ ଡଲାରରେ ପହଞ୍ଚିଛି ।

ଗତ ସପ୍ତାହ ବଜାରରେ ରୂପା ଦର :

ସ୍ଥାନୀୟ ବଜାରରେ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଚାହିଦା ଉପରେ ରୂପା ମୂଲ୍ୟ ୪୬୧ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୬୧,୯୯୬ ଟଙ୍କା ହୋଇଛି । ମଲ୍ଟି କମୋଡିଟି ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜରେ ଡିସେମ୍ବର ଚୁକ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ରୂପା ୪୬୧ ଟଙ୍କା ବା ୦.୭୫ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇ ପ୍ରତି କିଲୋଗ୍ରାମକୁ ୬୧,୯୯୬ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଏଥିରୁ ୧୫,୫୮୧ ଲଟର କାରବାର କରାଯାଇଥିଲା । ବଜାର ବିଶ୍ଳେଷକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରୂପା ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛି ଘରୋଇ ବଜାରରେ ଚାହିଦା ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ତାଜା କାରବାର କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି । ନ୍ୟୁୟର୍କରେ ରୂପା ୦.୭୧ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇ ୨୪.୪୦ ଡଲାରରେ ପହଞ୍ଚିଛି ।

ଗତ ସପ୍ତାହରେ ସରାଫା ବଜାରରେ ସୁନା ଏବଂ ରୂପା :

ଗତ ତିନୋଟି ଅଧିବେଶନରେ ହେଉଥିବା ସୁନା ମୂଲ୍ୟରେ ହ୍ରାସ ଶୁକ୍ରବାର ଶେଷ ହୋଇଛି । ବିଶ୍ୱବଜାରରେ ଏକ ଦୃଢ ଧାରା ମଧ୍ୟରେ ଦିଲ୍ଲୀ ସରାଫା ବଜାରରେ ସୁନା ୧୦ ଗ୍ରାମ ପିଛା ୫୧,୭୦୪ ଟଙ୍କାରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଥିଲା । ଏଚଡ଼ିଏଫସି ସିକ୍ୟୁରିଟିଜ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ପୂର୍ବ ବାଣିଜ୍ୟ ଅଧିବେଶନରେ ୧୦ ଗ୍ରାମ ସୁନା ୫୧,୩୮୦ ଟଙ୍କାରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଥିଲା । ରୂପା ମଧ୍ୟ କିଲୋଗ୍ରାମକୁ ୬୨,୯୭୨ ଟଙ୍କାରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଥିଲା । ପୂର୍ବ ଦିନ ବନ୍ଦ ମୂଲ୍ୟ ୬୧,୩୭୪ ଟଙ୍କା ଥିଲା । ଏଚଡିଏଫସି ସିକ୍ୟୁରିଟି ସିନିୟର ଆନାଲିଷ୍ଟ ତପନ ପଟେଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ଯୋଗୁଁ ୟୁରୋପ ଲକ୍ଡ଼ାଉନ୍ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କାରଣରୁ ବର୍ତ୍ତମାନର ବଜାର ଅନିଶ୍ଚିତତା ହେତୁ ସୁନା ଦର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

କରୋନା ପୂର୍ବରୁ ସୁନା ଦର ଯେପରି ଥିଲା ସେହିପରି ସ୍ଥିତିକୁ ଫେରିଆସିବ କି ?

କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଯୋଗୁଁ ସେୟାର ବଜାରରେ ତୀବ୍ର ହ୍ରାସ ଘଟିଥିଲା । ସମୟ ଅତିବାହିତ ହେବା ସହିତ ଷ୍ଟକ ମାର୍କେଟ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ସେହି ତୀବ୍ରତାକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ନିଜର ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରଖି ବର୍ତ୍ତମାନ କିଛି ମାତ୍ରାରେ ରିକୋଭରି କରିବାରେ ସମର୍ଥ ହେଉଛି । କରୋନା କାରଣରୁ ବିଶ୍ୱର ଅଧିକାଂଶ ଷ୍ଟକ ମାର୍କେଟଗୁଡିକ ପତନରୁ ସୁସ୍ଥ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟପଟେ ସୁନା (ଆଜି ସୁନା ମୂଲ୍ୟ) ନିଜର ସର୍ବକାଳୀନ ମୂଲ୍ୟ ଛୁଇଁବାକୁ ବସିଛି । ଆଗାମୀ ଦିନରେ ସୁନା ମୂଲ୍ୟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସୁଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଙ୍କି ମାରୁଛି ଯେ, କରୋନା ପୂର୍ବରୁ ସୁନା ଦର ଯେପରି ଥିଲା ସେହି ସ୍ଥିତିକୁ ଫେରିବ କି ନାହିଁ ?

ସୁନା ଓ ରୁପା ଦରରେ ଘଟିଛି କ୍ରମାଗତ ହ୍ରାସ :

ଅଗଷ୍ଟ ୭ରେ, ସୁନା ବାଇଦା ବଜାରରେ ସର୍ବକାଳୀନ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଛୁଇଁଲା ଏବଂ ୧୦ ଗ୍ରାମ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ୫୬,୨୦୦ ଟଙ୍କା ହୋଇଥିଲା । ଆଜି ୧୦ ଗ୍ରାମ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ୫୦,୩୯୫ ଟଙ୍କା ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଅର୍ଥାତ ସେହି ଦିନଠାରୁ ସୁନା ପ୍ରାୟ ୬୦୦୦ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ଷ୍ଟକ ମାର୍କେଟର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ସହିତ ସୁନାରେ ଏହି ହ୍ରାସକୁ ନିବେଶକମାନେ ମଧ୍ୟ ଯୋଡି ଦେଖୁଛନ୍ତି ।

ଏକ୍ସପଟ କହିଲେ ଜାରି ରହିବ ଉତ୍ଥାନପତନ :

ଖଣିଜ ଅନୁସନ୍ଧାନର ଉପ-ସଭାପତି ମୋତିଲାଲ ଓସୱାଲ ଓ ଆର୍ଥିକ ସେବା ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ନବନୀତ ଦାମନୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୁନା ୫୦ହଜାର ଟଙ୍କାକୁ ଖସି ଆସିଥିବା ବେଳେ ରୂପା ୬୦ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ସେମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ମଧ୍ୟ ଏହିପରି ଉତ୍ଥାନପତନ ସ୍ଥିତି ଜାରି ରହିପାରେ ।

ସୁନା ଶସ୍ତା ହେବ ନା ମହଙ୍ଗା :

ବର୍ତ୍ତମାନ ୧ ଡଲାର ମୂଲ୍ୟ ଭାରତରେ ୭୩-୭୪ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଯାହା କିଛି ମାସ ପୂର୍ବରୁ ୧ ଡଲାରର ମୂଲ୍ୟ ୭୬-୭୭ ଟଙ୍କାକୁ ଥିଲା । ଯଦି ଡଲାର ପୁଣି ମଜବୁତ ହୁଏ, ତେବେ ଲଙ୍ଗଟର୍ମରେ ସୁନା ଦର ପୁଣି ମଜବୁତ ହେବ ଏବଂ ଡଲାର ପୁଣି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେବ । ଅର୍ଥାତ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ସୁଦ୍ଧା ୧୦ ଗ୍ରାମ ସୁନାପ୍ରତି ୬୦-୭୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିପାରେ ।

ଏଥର ଉତ୍ସବରେ ମଧ୍ୟ କମ ରହିବ ଡିମାଣ୍ଡ :

ସାଧାରଣତ ଅକ୍ଟୋବର ଓ ନଭେମ୍ବର ମଧ୍ୟରେ ସୁନାର ଚାହିଦା ଯଥେଷ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ । ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ପର୍ବପର୍ବାଣୀ ଋତୁର ଆଗମନ । ସୁନା ସବୁବେଳେ ଦୀପାବଳିରେ ବଢିଥାଏ କିନ୍ତୁ କରୋନା ଯୋଗୁଁ ଏହି ସମୟରେ ଲୋକମାନେ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥି କାରଣରୁ ସୁନାର ଚାହିଦା ଉପରେ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବ ପଡିଛି । ମୁମ୍ବାଇର ଜଣେ ଗୋଲ୍ଡ ଡିଲର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏଥର ପର୍ବପର୍ବାଣୀ ଋତୁରେ ମଧ୍ୟ ଚାହିଦା କମ ରହିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । କାରଣ ମୂଲ୍ୟ ଯଥେଷ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

କରୋନା କାଳରେ ସୁନା ହେଲା ବରଦାନ :

ଗଭୀର ସଙ୍କଟରେ କାମ ଆସିବା ପରି ଏକ ସମ୍ପତ୍ତି ହେଉଛି ସୁନା । ବର୍ତ୍ତମାନର ସଙ୍କଟକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହି ଅନୁମାନ ପୁଣି ଥରେ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି । କୋଭିଡ-୧୯ ମହାମାରୀ ଏଵଂ ଭୁଗୋଳିକ ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ ସୁନା ପୁଣି ଏକ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି ଏବଂ ଅନ୍ୟ ସମ୍ପତ୍ତି ଅପେକ୍ଷା ନିବେଶକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଉତ୍ତମ ବିନିଯୋଗ ବିକଳ୍ପ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି । ବିଶ୍ଳେଷକମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଅସ୍ଥିରତା ମଧ୍ୟରେ ଅତି କମରେ ଦେଢ଼ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁନାଦର ଅଧିକ ରହିବ । ଦିଲ୍ଲୀ ବୁଲିଅନ ଏବଂ ଜୁଏଲର୍ସ ୱେଲଫେୟାର ଆସୋସିଏସନର ସଭାପତି ଭିମଲ ଗୋୟଲ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ସୁନା ଅତି କମରେ ଏକ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରରେ ରହିବ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ନିବେଶକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସୁନା ଏକ “ବରଦାନ” ଅଟେ । ଗୋୟଲ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଦୀପାବଳିରେ ସୁନା ୧୦ ରୁ ୧୫ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇପାରେ ।

ଅସୁବିଧା ସମୟରେ ସୁନାର ଚମକ ସବୁବେଳେ ବଢିଥାଏ :

ଅସୁବିଧା ସମୟରେ ସୁନା ସବୁବେଳେ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଆଲୋକିତ କରେ । ୧୯୭୯ରେ ଅନେକ ଯୁଦ୍ଧ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ସେହି ବର୍ଷ ସୁନାଦର ପ୍ରାୟ ୧୨୦ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା । ୨୦୧୪ରେ, ଆମେରିକାର ବିପଦ ସିରିଆ ଉପରେ ଘୁରି ବୁଲୁଥିଲା, ସେତେବେଳେ ମଧ୍ୟ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ଆକାଶକୁ ଛୁଆଁ ହୋଇଥିଲା । ଅବଶ୍ୟ, ଏହିସବୁ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପରେ ସୁନାଦର ପୁନଶ୍ଚ ପୂର୍ବ ସ୍ଥିତିକୁ ଫେରି ଆସିଥିଲା । ଯେତେବେଳେ ଇରାନ ସହିତ ଆମେରିକାର ତିକ୍ତତା ବଢ଼ିଥିଲା କିମ୍ବା ଯେତେବେଳେ ଚୀନ ଓ ଆମେରିକା ବାଣିଜ୍ୟଭିତ୍ତିକ ଯୁଦ୍ଧର ସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ମଧ୍ୟ ସୁନାଦର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*