ପିତା ନାବାଳିକା ଝିଅ ସହିତ ଦୁଷ୍କର୍ମ କରୁଥିଲେ, ମା ଚୁପଚାପ ଦେଖୁଥିଲେ, ତାପରେ ପୀଡିତା ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କଲେ …

ଭାରତରେ ବଳାତ୍କାର ମାମଲା କମିବାର ନାମ ନେଉନାହିଁ । ଏହି ମାମଲା ଏତେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଯେ ମହିଳାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଯେତେବେଳେ ପୀଡିତାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର କରୁଥିବା କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜର କିମ୍ବା ସମ୍ପର୍କୀୟ ହୁଅନ୍ତି ସେତେବେଳେ ଦୁଃଖ ଆହୁରି ବଢ଼ିଯାଏ । ଏପରି କିଛି ଘଟଣା ଶୁଣିବାକୁ ମିଳୁଛି, ଯେଉଁଠାରେ ଜଣେ ପିତା ନିଜ ଝିଅକୁ ବଳାତ୍କାରର କରିଛନ୍ତି । କୋଏମ୍ବାଟୁରରେ ଏପରି ଏକ ମାମଲା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଏଠାରେ ଜଣେ ପିତା ନିଜର ନାବାଳିକା ଝିଅକୁ ବଳାତ୍କାର କରିଛନ୍ତି । ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ଏହା ଯେ ପୀଡିତାର ମାଆ ଏହି ସବୁ କଥା ଜାଣିଥିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ମଧ୍ୟ ଚୁପ ରହିଥିଲେ ।

ପିତା ଦୁଷ୍କର୍ମ କରୁଥିଲେ ଓ ମାଆ ଚୁପଚାପ ଦେଖୁଥିଲେ :-

ବାସ୍ତବରେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ କୋଏମ୍ବାଟୁରର ଏକ କୋର୍ଟ ୪୬ ବର୍ଷିୟ ପିତାଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରିଛନ୍ତି । ପିତା ତାଙ୍କ ୧୪ ବର୍ଷର ଝିଅକୁ ବାରମ୍ବାର ବଳାତ୍କାର କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଏଥି ସହିତ ପୀଡିତାଙ୍କ ମା ମଧ୍ୟ ଅପରାଧ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ଚୁପ ରହିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଶୁଣାଇବା ବେଳେ ପକ୍ସୋ ବିଚାରପତି ଜେ॰ ରାଧିକା ମଧ୍ୟ ପୀଡିତାଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କ ଉପରେ ଏକ ହଜାର ଟଙ୍କା ଜୋରିମାନା ଲଗାଇଛନ୍ତି ।

ପିତାମାତାଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ :-

ଏଥିସହ ପୀଡିତାଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ବିଚାରପତି ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ପୀଡିତା ଜିଲ୍ଲାର ଅନାମଲାଇରେ ରୁହନ୍ତି । ତାଙ୍କ ପିତା ଏକ ନଡ଼ିଆ ବଗିଚାରେ କାମ କରନ୍ତି । ଓକିଲଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ପୀଡ଼ିତା ନିଜ ମାଆଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ । ଏସବୁ ଜାଣିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ମଧ୍ୟ ମାଆ ଚୁପ ରହିଥିଲେ, ଏହା ଯୋଗୁଁ ପିତାଙ୍କ ଯୌନ ଉତ୍ପୀଡ଼ନ ଜାରି ରହିଥିଲା ।

ବିଦ୍ୟାଳୟ ଶିକ୍ଷକ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ:-

ପରେ ପୀଡିତା ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କୁ ଏ ବିଷୟରେ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ କହିଥିଲେ । କଥାବାର୍ତ୍ତା ସେଠାରୁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା । ସେମାନେ ପୋଲିସରେ ଅଭିଯୋଗ ଦାୟର କରିଥିଲେ । ଏହି ଅଭିଯୋଗ ଆଧାରରେ ୨୦ ଜୁନ ୨୦୧୯ରେ ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା । ତେବେ ପରେ ଉଭୟ ଜାମିନ ପାଇ ଯାଇଥିଲେ । ଏହି ମାମଲା ଚାଲିଥିଲା ​​ଏବଂ ଶେଷରେ ଗତ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଝିଅଟିକୁ ନ୍ୟାୟ ମିଳିଥିଲା । ଯୌନ ଅପରାଧ ସହିତ ସଂରକ୍ଷଣ (ପକ୍ସୋ) ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯାଇଥିଲା ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*