ରିପବ୍ଲିକ ମିଡିଆ ନେଟୱାର୍କର ସମ୍ପାଦକ ଅର୍ଣ୍ଣବ ଗୋସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଦେଲେ ଜାମିନ ! ବିରୋଧୀମାନେ ଜାମିନ ରୋକିବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିଲେ…

ରିପବ୍ଲିକ୍ ମିଡିଆ ନେଟୱାର୍କର ସମ୍ପାଦକ ଅର୍ଣ୍ଣବ ଗୋସ୍ୱାମୀ ଆଜିକାଲି ନ୍ୟାୟିକ ହେପାଜତରେ ଅଛନ୍ତି । ମୁମ୍ବାଇ ହାଇକୋର୍ଟ ଦ୍ଵାରା ତାଙ୍କ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ଜାମିନ ଆବେଦନ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ ହେବାପରେ ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ସାହଯ୍ୟ ନେଇଛନ୍ତି । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ, ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଏକ ଦୃଢ଼ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇ ଅର୍ଣ୍ଣବ ଗୋସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଜାମିନରେ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଆଦେଶ ଦେଇଛି । ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଗତ ମଙ୍ଗଳବାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ବାର୍-ଆସୋସିଏସନ୍ (SCBA) ସଭାପତି ଦୁଃଶାନ୍ତ ଦେବ ଅର୍ଣ୍ଣବଙ୍କ ଆବେଦନ ଉପରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଶୁଣାଣି ନ ହେବା ପାଇଁ ଦାବି କରିଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାଉପରେ ସିନିୟର ଆଡଭୋକେଟ ମହେଶ ଜେଥମାଲାନୀଙ୍କ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଆସିଛି ।

ସେ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି- ଫୁଣି ଥରେ ମୋ ବନ୍ଧୁ ଦୁଃଶାନ୍ତ ଦେବ ନ୍ୟାୟପାଳିକା ଉପରେ ପ୍ରଶାନ୍ତ ଭୂଷଣଙ୍କ ପରି କାଦୁଅ ପକାଉଛନ୍ତି । ସେ ଆଦୌ ବୁଝିପାରିଲେ ନାହିଁ ଯେ ଏହି ମାମଲାକୁ ଏହି କାରଣରୁ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି କି କାରଣ ଏହା ଦେଖିବାକୁ ଗିରଫଦାରୀର ଏକ ଦୁର୍ନୀତିଗ୍ରସ୍ତ ମାମଲା ପରି ଲାଗୁଛି । ଏହା ଉପରେ ତୁରନ୍ତ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ ।

ସେ ଅନ୍ୟ ଏକ ଟ୍ୱିଟରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, ତାଙ୍କ ସଂରକ୍ଷକଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ପାଇଁ ପ୍ରବର୍ତ୍ତାଇବା ମାମଲା (ଯାହା ଅନୁସନ୍ଧାନ ପରେ ବନ୍ଦ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା) ଦ୍ୱାରା ତାଙ୍କ ତୁଳନା ସାର୍ବଜନୀକ ଲୁଟ୍ ଏବଂ ମନୀ ଲଣ୍ଡରିଂ ଭଳି ବଡ଼ ଅପରାଧ ସହ କରିବା ଏକ ଘୃଣ୍ୟ କାମ ଅଟେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟ ଆସିଯାଇଛି ଯେ, ଦୁଃଶାନ୍ତ ଦେବ ନିଜର ମୂଖା ଖୋଲନ୍ତୁ ଏବଂ କୁହନ୍ତୁ ଯେ ସେ କାହାପାଇଁ କାମ କରୁଛନ୍ତି ।

ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ, ଦୁଃଶାନ୍ତ ଦେବ ଏସସିର ମହାସଚିବଙ୍କୁ ଅର୍ଣ୍ଣବଙ୍କ ଜାମିନ ଆବେଦନ ଉପରେ ତତ୍କାଳୀନ ଶୁଣାଣି କରିବା ଉପରେ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ । ସେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଉପରେ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଥିଲେ ଯେ, ସେ କେବଳ ଗତ ୮ ମାସ ଧରି ଚୟନ ମାମଲାକୁ ସୂଚୀବଦ୍ଧ କରୁଛନ୍ତି ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ସୋମବାର ଦିନ ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟର ଏକ ନ୍ୟାୟାଧୀଶ ମଣ୍ଡଳୀ ଅର୍ଣ୍ଣବ ଗୋସ୍ୱାମୀଙ୍କ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ଜାମିନ ଆବେଦନକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରି ତାଙ୍କୁ ଅଧିବେଶନ କୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ କରିବାର ବିକଳ୍ପ ଦେଇଥିଲେ । ହାଇକୋର୍ଟ ଆହୁରିମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ ଯେ ଷ୍ଟେସନ କୋର୍ଟକୁ ଚାରି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରିବାକୁ ପଡିବ ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଅର୍ଣ୍ଣବ ଗୋସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ନଭେମ୍ବର ୪ ତାରିଖ ଦିନ ୨୦୧୮ ମସିହାର ଏକ ବନ୍ଦ ହୋଇ ଯାଇଥିବା ମାମଲାରେ ଘରୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା । ପ୍ରଥମେ ସେ ଅଲିବାଗ୍ କୋର୍ଟରେ ଉପସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିଲେ, ଯେଉଁଠାରୁ ତାଙ୍କୁ ୧୪ ଦିନ ପାଇଁ ନ୍ୟାୟିକ ହେପାଜତକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା । ଚାରିଦିନ ଅଲିବାଗ୍ କ୍ଵାରେଣ୍ଟାଇନ୍ ସେଣ୍ଟରରେ ରହିବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ୮ ନଭେମ୍ବର ଦିନ ତଲୋଜା ଜେଲକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ କରାଯାଇଥିଲା ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*