ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ମିଳିଲା ଡାଇନୋସରର ଅଢେଇ କିଲୋର ଅଣ୍ଡା ! ପଢନ୍ତୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଖବର…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୮/୧୧: ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ଶାକାହାରୀ ଜୀବାଣୁଙ୍କ ସାତଟି ଜୀବାଶ୍ମ ଅଣ୍ଡା ମିଳିବାର ଘଟଣା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଦେଇଛି । ଗୁରୁବାର ଦିନ ଦାବି କରାଯାଇଛି କି ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ମଣ୍ଡୋଲା ଜିଲ୍ଲାରେ କ୍ରିଟେସିୟମ ଅବଧି (65 ନିୟୁତ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ) ସମୟର ଶାକାହାରୀ ଡାଇନୋସରର ୭ଟି ଜୀବାଶ୍ମ ଅଣ୍ଡା ମିଳିଛି । କୁହାଯାଉଛି କି ଏହି ଅଣ୍ଡା ଡାଇନୋସରର ଏକ ନୂଆ ପ୍ରଜାତିର ଅଟେ, ଯାହା ଭାରତରେ ଜଣାନାହିଁ । ମଣ୍ଡୋଲା ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟାଳୟ ଠାରୁ ୪ କି.ମି ଦୂର ମୋହନ୍ତୋଲା ଅଞ୍ଚଳରେ ଅଣ୍ଡାର ଏହି ଜୀବାଶ୍ମର ଆବିଷ୍କୃତ କରାଯାଇଛି ।

ସାଗର ସ୍ଥିତ ଡକ୍ଟର ହରିସିଂହ ଗୌର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଅଧିନସ୍ଥ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଭୂବିଜ୍ଞାନରେ ଉନ୍ନତ ଅଧ୍ୟୟନ କେନ୍ଦ୍ର ସହିତ ଜଡିତ ପ୍ରଫେସର ପି.କେ କଥଲ ଏହି ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି, ମୁଁ ୩୦ ଅକ୍ଟୋବରକୁ ମଣ୍ଡୋଲାରେ ଏକ ସ୍କୁଲ ଛାତ୍ର ପ୍ରଶାନ୍ତ ଶ୍ରୀବାସ୍ତବଙ୍କ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କ୍ରମେ ସାଇଟର ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲି । ସେ ସେହି ଛାତ୍ର ଅଟନ୍ତି, ଯିଏକି ସାଇଟରୁ ଅଣ୍ଡା ପ୍ରାପ୍ତ କରିଥିଲେ । ସେ ପ୍ରଥମେ ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଏକ ଅଣ୍ଡାକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ବାଳକ ହାତରେ ଦେଖିଥିଲେ ।

ପରେ ମୁଁ ଏକ ସ୍କାନିଂ ଇଲେକ୍ଟ୍ରନ ମାଇକ୍ରୋସ୍କୋପ (SEM) ବ୍ୟବହାର କରି ଜୀବାଶ୍ମ ଅଣ୍ଡାର ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲି । କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିବିଧତା ପ୍ରଫେସର ଫୋନରେ ଏକ ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସିକୁ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅଣ୍ଡା ଓଜନ ୨.୬ ଥିବା ବେଳେ ହାରାହାରି ପରିଧି ୪୦ସେ.ମି ଅଟେ ।

ଏହା ମଧ୍ୟ ପଢନ୍ତୁ : ଶାହାରୁଖ ଖାନଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଗୌରୀ ଖାନ୍ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି ୧୩ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ଫଟୋ, ଲେଖିଛନ୍ତି – “ମୁଁ ଏହାକୁ ଭଲପାଏ” !

କଥଲଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଏହି ଅଣ୍ଡାଗୁଡିକୁ ଲକ୍ଡ଼ାଉନ ସମୟରେ ଏକ ସ୍ଥାନରେ ଖୋଳା ହୋଇଥିବା ଗାତରେ ଦେଖା ଯାଇଥିଲା । ଏଭଳି ଲାଗୁଥିଲା ଯେ ଏହି ଅଣ୍ଡା ଏକ ସମ୍ଭବିତ ନୂତନ ପ୍ରଜାତିର ଅଟେ, ଯାହା ବିଷୟରେ ଭାରତର ଅଧିବାସୀଙ୍କୁ ଆଦୌ ଜଣା ନାହିଁ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସରୀସୃପମାନେ ଦୂରଦୂରାନ୍ତରୁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ନଦୀର ବାଲୁକା କୂଳରେ ଅଣ୍ଡା ଦେବା ପାଇଁ ଆସିଥାନ୍ତି, ତେଣୁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳକୁ ଲେମାଟା ଶଯ୍ୟା ଭାବରେ ନମିତା କରିଛନ୍ତି । ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ଗୁଜୁରାଟ ଏବଂ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଏହି ଲେମେଟା ଶଯ୍ୟା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ଆମମାନଙ୍କୁ ଡାଇନୋସରର ପ୍ରସାରକୁ ବୁଝିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ବିଲୁପ୍ତ ହେବାର କାରଣ ଉପରେ କିଛି ତଥ୍ୟ ମଧ୍ୟ ମିଳିବ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଣ୍ଡାଗୁଡିକ ଥଣ୍ଟ ଥିବା କିମ୍ବା ସରୁପୋଡ଼ ଡାଇନେସର ନୂତନ ପ୍ରଜାତିର ଅଟେ । ପରେ କିଛି ଅଣ୍ଡା ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଧାର ଜିଲ୍ଲା ନିକଟରେ କୁଚି କ୍ଷେତ୍ରରୁ ମଧ୍ୟ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି ।

Gold-Silver Price: ଦୀପାବଳି ପୂର୍ବରୁ ପୁଣିଥରେ ମହଙ୍ଗା ହେଲା ସୁନା, ୨୦୦୦ ଟଙ୍କାରେ ଚମକିଲା ରୂପା, ଜାଣନ୍ତୁ ନୂଆଁ ଦାମ୍ ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*