୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଏହି ବୀମା ୧ ଲିଟର ଜଳ ମୂଲ୍ୟଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଶସ୍ତା ! ଜାଣନ୍ତୁ ଆବେଦନ ପ୍ରକ୍ରିୟା…

୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଏହି ବୀମା ୧ ଲିଟର ଜଳ ମୂଲ୍ୟଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଶସ୍ତା ! ଜାଣନ୍ତୁ ଆବେଦନ ପ୍ରକ୍ରିୟା…

ଦୁର୍ଘଟଣା ଯେକୌଣସି ସମୟରେ, ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଏବଂ ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହିତ ଘଟିପାରେ । ଏହାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଭାରତ ସରକାର ଦୁର୍ଘଟଣା ସମୟରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ର ସୁରକ୍ଷ ବିମା ଯୋଜନା (ପିଏମଏସବିୱାଇ) ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ପିଏମଏସବିୱାଇ ହେଉଛି ଏକ ଦୁର୍ଘଟଣା ବୀମା ଯୋଜନା, ଯାହା ସମାଜର ଗରିବ ଏବଂ ସ୍ୱଳ୍ପ ଆୟକାରୀ ବିଭାଗ ପାଇଁ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ (ଯେଉଁଥିରେ କୃଷି ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ) । ଏହି ପିଏମଏସବିୱାଇ ସ୍କିମ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାଜନିତ ମୃତ୍ୟୁ ସହିତ ୧ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଅକ୍ଷମତା କଭର୍ ପ୍ରଦାନ କରେ ଏବଂ ଏହା ପ୍ରତିବର୍ଷ ନବୀକରଣ ହୋଇପାରିବ । ପିଏମଏସବିୱାଇ ଯୋଜନା ବିଷୟରେ ସର୍ବୋତ୍ତମ କଥା ହେଉଛି ଏହା ଉଚ୍ଚ ପ୍ରିମିୟମ୍ ଚାର୍ଜ କରେ ନାହିଁ ଏବଂ ଦେୟ ପ୍ରିମିୟମ୍ ବାର୍ଷିକ ମାତ୍ର ୧୨ ଟଙ୍କା ଅଟେ ।

ଏଥିପାଇଁ ୧୮ ରୁ ୭୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଯେଉଁମାନଙ୍କର ସଞ୍ଚୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଅଛି ସେମାନେ ଏହି ଯୋଜନା ପାଇପାରିବେ । ଦୁର୍ଘଟଣା ଯୋଗୁଁ ମୃତ୍ୟୁ ଏବଂ ଅକ୍ଷମତା ମଧ୍ୟ ପିଏମ୍ ଏସବିୱାଇରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ଯଦି ଆବେଦନକାରୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରନ୍ତି, ତେବେ ପରିବାର ଏହି ଯୋଜନାର କୌଣସି ଲାଭ ପାଇବେ ନାହିଁ । ତେବେ ହତ୍ୟା କାରଣରୁ ମୃତ୍ୟୁକୁ କଭର୍ କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅକ୍ଷମତା ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାରେ ଆଂଶିକ ଅକ୍ଷମତା ମାମଲା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ନାହିଁ ।

ପିଏମଏସବିୱାଇ ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ, ସ୍ଥାୟୀ ମୋଟ ଅକ୍ଷମତା ଏବଂ ଆକସ୍ମିକ ମୃତ୍ୟୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ, ବିପଦ କଭରେଜ୍ ୨ ଲକ୍ଷ ଅଟେ । କିନ୍ତୁ, ସ୍ଥାୟୀ ଆଂଶିକ ଅକ୍ଷମତା କ୍ଷେତ୍ରରେ କଭରେଜ୍ ହେଉଛି ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସୁରକ୍ଷ ବିମା ଯୋଜନାର ଲାଭ

ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇବାକୁ ୧୮ ରୁ ୭୦ ବର୍ଷ ବୟସର ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ । ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇବାକୁ, ଆପଣଙ୍କର ଏକ ସଞ୍ଚୟ ଖାତା ଥିବା ଆବଶ୍ୟକ ।

ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବା ପାଇଁ ପଲିସିଧାରୀଙ୍କ ନାମାଙ୍କନ (ନୋମିନି)ଙ୍କୁ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବୀମା ରାଶି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ । ଏହି ଯୋଜନାରେ ଅସ୍ଥାୟୀ ଆଂଶିକ ଅକ୍ଷମତା ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହେବ ନାହିଁ ।

ଏହି ଯୋଜନାରେ, କେବଳ ଦୁର୍ଘଟଣା କିମ୍ବା ହତ୍ୟା କାରଣରୁ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ ବୀମା ରାଶି ଧାରକଙ୍କ ନାମକୁ ଦିଆଯାଏ । ଏହା ସହିତ ସ୍ଥାୟୀ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅକ୍ଷମତା ହେଲେ ଦାବି ଦିଆଯାଏ ।

ଏହି ଯୋଜନା ପାଇଁ ବାର୍ଷିକ ୧୨ ଟଙ୍କା ପ୍ରିମିୟମ୍ ଭାବରେ ଜମା କରିବାକୁ ପଡିବ । ଯଦି ପ୍ରିମିୟମ୍ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଜମା ହୋଇନଥାଏ, ତେବେ ପଲିସି ବାତିଲ୍ ହେବ ଏବଂ ନବୀକରଣ ହେବ ନାହିଁ ।

ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ, ତେବେ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କର ପଲିସି ବାତିଲ୍ ହୋଇଯିବ ।

ପିଏମଏସବିୱାଇ ପାଇଁ କିପରି ଆବେଦନ କରିବେ

ଏହି ଯୋଜନା ଭାରତର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଚାଲିଛି । ଆବେଦନ କରିବାକୁ ହେଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ନିକଟତମ ବ୍ୟାଙ୍କ ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ପଡିବ କିମ୍ବା ଆପଣ ଅନଲାଇନ୍ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ୍ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ ।

ପିଏମଏସବିୱାଇ ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ

ଏସବିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କ

ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାସନାଲ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ

ଗ୍ରାମୀଣ ବ୍ୟାଙ୍କ

ଚଡ଼ିଏଫସି ବ୍ୟାଙ୍କ

ଆଇସିଆଇସିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କ

ଏଗୁଡିକ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ସରକାରୀ ଏବଂ ସମବାୟ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ

ଆଇସିଆଇସିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କ ସହିତ ଆବେଦନ କରିବାକୁ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ

https://www.icicibank.com/Personal-Banking/insurance/pm-bima-yojana-apply.page

ଏଚଡ଼ିଏଫସି ବ୍ୟାଙ୍କ ସହିତ ଆବେଦନ କରିବାକୁ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ

https://www.hdfcbank.com/personal/insure/social-security-schemes/pradhan-mantri-suraksha-bima-yojana/application

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *