ପେଟ୍ରୋଲ ଦର ୫୦/ ୫୫ ଟଙ୍କା ଥିବାବେଳେ ସ୍ୱର ଉଠାଉଥିବା କଳାକାରମାନେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ପେଟ୍ରୋଲ ଦର ୧୦୦ଟଙ୍କା ପାର କରିଥିବା ସମୟରେ କାହିଁକି ନୀରବ ରହିଛନ୍ତି ?

ପେଟ୍ରୋଲ ଦର ୫୦/ ୫୫ ଟଙ୍କା ଥିବାବେଳେ ସ୍ୱର ଉଠାଉଥିବା କଳାକାରମାନେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ପେଟ୍ରୋଲ ଦର ୧୦୦ଟଙ୍କା ପାର କରିଥିବା ସମୟରେ କାହିଁକି ନୀରବ ରହିଛନ୍ତି ?

ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱିତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାଳରେ ଦାରିଦ୍ର ତଥା ବେକାରୀ ସ୍ତର ଏତେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଯେ ଦେଶ ଅନାହାରରେ ଯିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛି । ଦ୍ୱିତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାଳରେ ମୋଦୀ ସରକାର ବୃହତ୍ ପରିମାଣରେ ଘରୋଇକରଣ କରିବା ସହିତ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ।

ନିକଟରେ ପେଟ୍ରୋଲ୍ ଏବଂ ଡିଜେଲର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଯିଏକି ଏକ ଶତାବ୍ଦୀ ଲଗାଇ ସାରିଛି । ଏଥିସହିତ ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଦ୍ୱାରା ଗରିବ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡୁଛି । ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସମସ୍ତ ବିରୋଧୀ ଦଳ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରି ରହିଛନ୍ତି । କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରାହୁଲ୍ ଗାନ୍ଧୀ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଅର୍ଥନୀତି ହ୍ରାସ ଏବଂ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ବୃଦ୍ଧି ନେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କଠାରୁ ଉତ୍ତରଦାୟିତ୍ୱ ଦାବି କରିଆସୁଛନ୍ତି ।

ଏହି ସମୟରେ ବିହାରର ବିରୋଧୀ ଦଳ ରାଜଦ୍ ଟ୍ଵିଟରରେ ଭାଜପା ସମର୍ଥକ ଭାବେ ଜଣାଶୁଣା ଅକ୍ଷୟ କୁମାର, ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନ, ଅନୁପମ ଖେର୍, ବିବେକ ଅଗ୍ନିହୋତ୍ରୀ ଏବଂ ଚେତନ ଭଗତଙ୍କ କିଛି ପୁରୁଣା ସ୍କ୍ରିନସଟ୍ ସେୟାର୍ କରି ଟ୍ୱିଟ୍ କରିଛନ୍ତି । ଯେଉଁଥିରେ କଂଗ୍ରେସ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ମଧ୍ୟରେ ପେଟ୍ରୋଲ୍, ଡିଜେଲ୍ ଏବଂ ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର୍ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧିରେ ଏହି ସମସ୍ତ କଳାକାର କ୍ରୋଧିତ ହୋଇଥିଲେ ।

ରାଜଦ୍ ଟ୍ଵିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ “୨୦୧୨ରୁ ପୂର୍ବ ଦେଶପ୍ରେମୀ ଯେଉଁମାନେ ୫୦-୫୫ଟଙ୍କା ପେଟ୍ରୋଲ୍ ଏବଂ ୩୫-୪୮ଟଙ୍କା ଡିଜେଲ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ଗାଳିଗୁଲଜ କରୁଥିଲେ । ସେତେବେଳେ ସେମାନେ ଈର୍ଷାପରାୟଣ ଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ କୃଷକ, ସାଧାରଣ ଲୋକ ଏବଂ ଗରିବ ଲୋକ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତିରେ ମରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନେ ଲଜ୍ଜାଜନକ କଳା ରଙ୍ଗର ଚାଦର ଘୋଡ଼ିହୋଇଛନ୍ତି । ମେରୁଦଣ୍ଡର ହାଡ଼ ବାକି ଅଛି ତ ?”

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, କଂଗ୍ରେସ ଶାସନ ସମୟରେ ମନମୋହନ ସିଂଙ୍କ ସରକାର ବିରୋଧରେ ସ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିବା ଏହି ସମସ୍ତ କଳାକାର ଆଜି ଚୁପଚାପ୍ ବସିଛନ୍ତି । ପେଟ୍ରୋଲ୍ ଏବଂ ଡିଜେଲ୍ ଦର ବୃଦ୍ଧି ପରେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ନେତା ସ୍ମୃତି ଇରାନୀ ତତ୍କାଳୀନ କଂଗ୍ରେସ ସରକାରଙ୍କୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମନମୋହନ ସିଂଙ୍କ ନିକଟକୁ ଚୁଡି ଉପହାରରେ ପଠାଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଆଜି ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଟିରେ ତାଲା ଲାଗିଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *