ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ କ୍ରୋଧିତ ହେଲେ ଏହି ସଂକେତଗୁଡିକ ଆସିବା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ ! ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ଏସବୁକୁ ଅଣଦେଖା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ…

ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ କ୍ରୋଧିତ ହେଲେ ଏହି ସଂକେତଗୁଡିକ ଆସିବା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ ! ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ଏସବୁକୁ ଅଣଦେଖା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ…

ଯେଉଁମାନଙ୍କ ଉପରେ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରାପ୍ତ ଥାଏ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନରେ କେବେବି ଅର୍ଥର ଅଭାବ ହୁଏ ନାହିଁ । ଯେଉଁମାନେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଦେବୀ ଲଷ୍ମୀଙ୍କୁ ଆନ୍ତରିକ ହୃଦୟରେ ପୂଜା କରନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ମା’ ଖୁସି ହୋଇଥାନ୍ତି । ମା’ ସେମାନଙ୍କ ଘରେ ରୁହନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଘରେ କେବେବି ଟଙ୍କା ଅଭାବ ହୁଏ ନାହିଁ । ତଥାପି, ବେଳେବେଳେ ଆମର ଭୁଲ୍ ଅଭ୍ୟାସ ହେତୁ ଲଷ୍ମୀ ମା’ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଚାଲିଯାନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯାଆନ୍ତି କିଛି ସଙ୍କେତ ଅଛି । ଏହି ଧାରଣା ଆଧାରରେ, ଆପଣ ଜାଣିବାକୁ ପାଇବେ ଯେ ମାତା ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ଖୁସି ଅଛନ୍ତି କି ନାହିଁ ।

ଏହି ସଂକେତଗୁଡ଼ିକୁ ଅଣଦେଖା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ –

ମନି ପ୍ଲାଣ୍ଟ ଶୁଖିଯାଏ

ଯଦି ଆପଣ ଘରେ ଏକ ମନୀ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ରଖିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହାର ଯତ୍ନ ନେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ପତ୍ର ଶୁଖିଯାଉଛି । ତେଣୁ ବୁଝିଯାନ୍ତୁ ଯେ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ କ୍ରୋଧ କରୁଛନ୍ତି । ଭବିଷ୍ୟତରେ ଆପଣଙ୍କର ଅର୍ଥ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଯଦି ତୁଳସୀ ଗଛ ହଠାତ୍ ଶୁଖିବା ଆରମ୍ଭ କରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଆର୍ଥିକ କ୍ଷତିର ସଙ୍କେତ ଅଟେ ।

ଝିଟିପିଟି ଖସିବା

ଶରୀର ଉପରେ ବାରମ୍ବାର ଝିଟିପିଟି ପଡିବା ମଧ୍ୟ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ନାହିଁ । ଶରୀରର ଡାହାଣ ପାର୍ଶ୍ୱରେ, ଡାହାଣ ଜଙ୍ଘ କିମ୍ବା ଡାହାଣ କାନ୍ଧରେ ଝିଟିପିଟିର ପଡିବା ଅର୍ଥ ଆସିବାର ସଙ୍କେତ ଅଟେ ।

କାଉର ଦିଗ

ଯଦି କାଉମାନେ ଘରର ଛାତ ଉପରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଡକୁ ବସିଥାଆନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଅର୍ଥ କ୍ଷତିର ସଙ୍କେତ ଅଟେ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଭଲ ଭାବରେ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତୁ ।

ପାଣି ଲିକ୍ କରିବା

ଘର ଟ୍ୟାପରୁ ପାଣି ବାହାରିବା ଅର୍ଥ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ମା’ ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ରାଗିଛନ୍ତି । ପାଣି ଲିକ୍ କରିବା ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ନାହିଁ । ତେଣୁ, ଯଦି ଟ୍ୟାପରୁ ପାଣି ଲିକ୍ ହୁଏ, ତୁରନ୍ତ ଏହାକୁ କାମ କରାନ୍ତୁ ।

ଗାର ପକାଇବା

ଯଦି ପିଲାମାନେ ପେନ୍ସିଲ୍ କିମ୍ବା ପେନ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ ଭୂମିରେ ରେଖା ଅଙ୍କନ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଆର୍ଥିକ କ୍ଷତିର ସଙ୍କେତ ଅଟେ । ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ କୃପା ଆଉ ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ନାହିଁ । ଲାଲ୍ କିତାବଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେତେବେଳେ ପିଲାମାନେ ଭୂମି କିମ୍ବା କାନ୍ଥରେ ଗାର ପକାନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ପିତାମାତାଙ୍କ ଉପରେ ଆର୍ଥିକ ବୋଝ ପଡିଥାଏ । ସେହିଭଳି ଘରର କାନ୍ଥ ଫାଟିବା ମଧ୍ୟ ଶୁଭ ସଙ୍କେତ ନୁହେଁ ।

ଏହି ପଦକ୍ଷେପଗୁଡିକ କର ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଖୁସିହେବେ –

ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ କ୍ରୋଧିତ ହେଲେ ବ୍ୟସ୍ତ ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ । ନିମ୍ନରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପଗୁଡିକୁ କରନ୍ତୁ । ଏହି ପଦକ୍ଷେପ କରିଲେ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଖୁସି ହେବେ ।

ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ କୃପା ସବୁଦିନ ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ରହିବ । ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ମା’ଙ୍କୁ ପଦ୍ମ ଫୁଲ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ । ମାତାଙ୍କୁ ପଦ୍ମ ଫୁଲ ଅର୍ପଣ କରିଲେ, ତାଙ୍କର ଆଶୀର୍ବାଦ ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ରହିଥାଏ ।

ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ମା’ଙ୍କ ଉପବାସ ପାଳନ କରି ମାତା ଖୁସି ହୁଅନ୍ତି । ତେଣୁ ଆପଣ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ପାଇଁ ଉପବାସ କରିପାରିବେ ।

ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ପିପଳି ଏବଂ ବବୁଲ୍ ଗଛକୁ ପାଣି ଦିଅନ୍ତୁ । କାରଣ ଏହି ଗଛଗୁଡିକ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ବାସସ୍ଥାନ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଏବଂ ଏହି ପଦକ୍ଷେପଗୁଡିକ ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କର କଦାପି ଟଙ୍କା ଅଭାବ ରହିବ ନାହିଁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *