ବହୁତ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ମିଳୁ ନାହିଁ ସଫଳତା ? ତେବେ ମନେ ରଖନ୍ତୁ ସ୍ୱାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କ ଏହି ବାଣୀ

ସମସ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ଜୀବନରେ ସଫଳତା ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ଚାହେଁ, କିନ୍ତୁ ଏପରି ସମସ୍ତଙ୍କ ସହିତ ହୋଇ ନଥାଏ । ସଫଳତା ପ୍ରାପ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ପକ୍ଷରୁ ସମସ୍ତ ସମ୍ଭବ ଚେଷ୍ଟା କରିଥାନ୍ତି । ସେ ଏଥିପାଇଁ ଶତ ଚେଷ୍ଟା କରେ କିନ୍ତୁ ସଫଳ ହୋଇପାରେ ନାହିଁ । କେତେଥର କିଛି ଲୋକ ଏଥିରୁ ବହୁତ ନିରାଶ ହୋଇଯାଆନ୍ତି । ନିରାଶ ହୋଇ ସେମାନେ ଅନେକ ଥର ଭୁଲ୍ ନିଷ୍ପତ୍ତି ମଧ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ସ୍ୱାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଜୀବନରେ ଧୈର୍ଯ୍ୟ ରଖିବା ଉଚିତ ।

ବହୁତ ପରିଶ୍ରମ କରେ କିନ୍ତୁ ସଫଳତା ମିଳେ ନାହିଁ :-

newstrend

ଆପଣମାନଙ୍କୁ ଜଣାଇଦେଉଛୁ ଯେ ସ୍ୱାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କ ପରିଶ୍ରମ ଓ ସଫଳତା ସହ ଜଡ଼ିତ କେତେଗୁଡିଏ ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ରହିଛି । ଏହା ବିଷୟରେ ଗୋଟିଏ ବହୁତ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ପ୍ରସଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ସ୍ୱାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କ ଆଶ୍ରମକୁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଆସିଲା ଯିଏକି ବହୁତ ନିରାଶ ଥିଲା ଏବଂ ବହୁତ ଦୁଃଖୀ ମଧ୍ୟ ଥିଲା । ସେ ବ୍ୟକ୍ତି ଆସିବା ମାତ୍ରେ ହିଁ ସ୍ୱାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କ ଚରଣ ତଳେ ପଡ଼ିଗଲା ଏବଂ କହିଲା ମୁଁ ମୋ ଜୀବନରୁ ବହୁତ ଦୁଃଖିତ ଅଛି । ମୁଁ ବହୁତ ପରିଶ୍ରମ କରେ କିନ୍ତୁ ମୋତେ କେବେ ହେଲେ ସଫଳତା ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ ନାହିଁ । ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ସ୍ୱାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କୁ ପଚାରିଲା ଯେ ଭଗବାନ କାହିଁକି ମୋତେ ଏପରି ଭାଗ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି ?

ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବା ବେଳେ ଉଜ୍ଜ୍ବଳ ଦେଖା ଯାଉଥିଲା ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୁଖ ମଣ୍ଡଳ:-

newstrend

ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ କହିଲା ଯେ ମୁଁ ଶିକ୍ଷିତ ଅଟେ ଏବଂ ପରିଶ୍ରମୀ ମଧ୍ୟ ଅଟେ, ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ମଧ୍ୟ ମୁଁ ସଫଳ ନୁହେଁ । ସ୍ୱାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିର ସମସ୍ୟା ବହୁତ ଭଲ ଭାବରେ ବୁଝି ଯାଇଥିଲେ । ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଗୋଟିଏ କୁକୁର ଥିଲା । ସ୍ୱାମୀଜୀ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ କହିଲେ ଯେ ଆପଣ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ମୋ କୁକୁରକୁ ବୁଲାଇ ଆଣନ୍ତୁ । ତାପରେ ମୁଁ ଆପଣଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେବି । ପ୍ରଥମେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ସ୍ୱାମୀଜୀଙ୍କ ଏହିପରି ଉକ୍ତି ଶୁଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲା, କିନ୍ତୁ ପରେ ସେହି କୁକୁରକୁ ନେଇ ବାହାରକୁ ଗଲା । ଯେତେବେଳେ କୁକୁରକୁ ବୁଲାଇ ସାରି ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ଆଶ୍ରମକୁ ଫେରିଲା ତେବେ ସ୍ୱାମୀଜୀ ଦେଖିଲେ ଯେ ତାହାର ମୁଖମଣ୍ଡଳରେ ଗୋଟିଏ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳତା ଦେଖାଯାଉଛି, ଯେବେକି ସେହି କୁକୁରଟି ହାଲିଆ ହୋଇ ଯାଇଥିବା ଭଳି ଦେଖାଯାଉଛି ।

ଆପଣଙ୍କ ସଫଳତା ଆପଣଙ୍କ ଚତୁଃପାଶ୍ୱର୍ରେ ହିଁ ରହିଛି:-

newstrend

ସ୍ୱାମୀ ଦେଖିବା ମାତ୍ରେ ପଚାରିଲେ ଏହି କୁକୁର ବହୁତ ହାଲିଆ ହୋଇଥିବା ପରି ଜଣାପଡୁଛି ଯେବେକି ଆପଣଙ୍କ ଚେହେରା ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଦେଖାଯାଉଛି । ଏହାର ଉତ୍ତରରେ ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ କହିଲା ମୁଁ ତୋ ମୋ ନିଜ ମାର୍ଗରେ ଯାଉଥିଲି, ଯେବେକି ଏହି କୁକୁର ଗଳିର ଅନ୍ୟ କୁକୁର ମାନଙ୍କ ପଛରେ ଧାଉଁଥିଲା ଏବଂ ଲଢେ଼ଇ କରି ମୋ ପାଖକୁ ଫେରି ଆସୁଥିଲା । ଆମେ ଦୁହେଁ ପୂରାପୂରି ସମନ୍ୱୟ ମାର୍ଗ ଚୟନ କରିଥିଲୁ, କିନ୍ତୁ ଏହି କୁକୁର ବହୁତ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଧାଉଁଥିଲା ତେଣୁ ସେ ବହୁତ ହାଲିଆ ହୋଇଯାଇଛି । ବିବେକାନନ୍ଦ କହିଲେ ଯେ ଆପଣଙ୍କ ସମସ୍ତ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ମଧ୍ୟ ଏହା ଅଟେ । ସ୍ୱାମୀଜୀ କହିଲେ ଯେ ଆପଣଙ୍କ ସମସ୍ତ ସଫଳତା ଆପଣଙ୍କ ଚତୁଃପାଶ୍ୱର୍ରେ ହିଁ ରହିଛି ।

ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ମନୁଷ୍ୟ ଦେଖିଥାଏ ଅନ୍ୟର ଭୁଲ:-

newstrend

ଆପଣଙ୍କ ସଫଳତା ଆପଣଙ୍କ ଠାରୁ ଅଧିକ ଦୂର ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ତୁମେ ନିଜର ଜୀବନରେ ସଫଳତା ଦିଗକୁ ନଯାଇ ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ପଛକୁ ଦୌଡିଥାଅ । ଏହି କାରଣରୁ ଆପଣ ନିଜ ସଫଳତା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ଯାଆନ୍ତି । ଏହି କଥାଟି ଅଧିକାଂଶ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଉପରେ ଲାଗୁ ହୋଇଥାଏ । ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଅନ୍ୟର ତ୍ରୁଟିକୁ ହିଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କର ସଫଳତାରୁ ଇର୍ଷା କରନ୍ତି । ନିଜର ଜ୍ଞାନକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ବ୍ୟତୀତ ଅହଙ୍କାରରେ ସେମାନେ ନିଜକୁ ଅନ୍ୟ ମନୁଷ୍ୟ ଠାରୁ ନୀଚ ମନେ କରନ୍ତି । ଏହି ଭାବନା କାରଣରୁ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜର ମୂଲ୍ୟବାନ ସମୟ ଏବଂ କ୍ଷମତାକୁ ହରେଇ ବସନ୍ତି ଓ ତାଙ୍କ ଜୀବନ କେବଳ ସଂଘର୍ଷ ହୋଇ ରହିଯାଏ । ଏଥିପାଇଁ ନିଜର ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ଅନ୍ୟ କାହାକୁ ଦେଖିବା ପରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ବରଂ ଏହାର ଚୟନ ନିଜେ କରନ୍ତୁ ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*