କରୋନା ​ପୁରୁଷମାନଙ୍କର ଯୌନ କ୍ଷମତାକୁ ମଧ୍ୟ ଦୁର୍ବଳ କରୁଛି ! ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏଥିରୁ କିପରି ମୁକ୍ତି ପାଇବା…

କରୋନା ​ପୁରୁଷମାନଙ୍କର ଯୌନ କ୍ଷମତାକୁ ମଧ୍ୟ ଦୁର୍ବଳ କରୁଛି ! ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏଥିରୁ କିପରି ମୁକ୍ତି ପାଇବା…

ଭାରତ ସମେତ ବିଶ୍ୱର ଅନେକ ଦେଶରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ‘କୋଭିଡ୍’ର ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ପୂର୍ବ ଜୀବାଣୁ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ବିପଜ୍ଜନକ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ଏହି ଜୀବାଣୁ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ଲୋକଙ୍କର କେବଳ ଫୁସ୍-ଫୁସ୍ ନଷ୍ଟ ହୋଇନଥାଏ ବରଂ ଶରୀରର ଅନ୍ୟ ଅଙ୍ଗ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ଜୀବାଣୁ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ରୋଗ ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଛାଡିଯାଉଛି । କୋଭିଡ୍ ରୋଗୀ କଳା ଫଙ୍ଗସ୍, ଧଳା ଫଙ୍ଗସ୍, ହାପି ହାଇପୋକ୍ସିଆ, ସାଇଟୋକାଇନ୍ ଷ୍ଟର୍ମରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ନିମୋନିଆରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ରୋଗ ବିଷୟରେ ଆଉ ଏକ ନୂଆ ସମସ୍ୟା ଶୁଣିବାକୁ ମିଳୁଛି । ନିକଟରେ ଅଧ୍ୟୟନ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ କୋଭିଡ୍-୧୯ ଇରେକ୍ଟାଇଲ୍ ଡିସଫଙ୍କସନ୍ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ ଏବଂ ପ୍ରଜନନ କ୍ଷମତା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ । ସରଳ ଭାଷାରେ ଏହାକୁ ନଂପୁସକତା କୁହାଯାଏ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ପୀଡିତ ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସେକ୍ସ ସମୟରେ କୌଣସି ଇରେକସନ୍ ହୁଏ ନାହିଁ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କରୋନା କିପରି ଇରେକ୍ଟାଇଲ୍ ଡିସଫଙ୍କସନ୍ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ଏବଂ ଅନୁସନ୍ଧାନ କ’ଣ କହିଥାଏ ।

କୋଭିଡ୍ ରୋଗୀଙ୍କଠାରେ ନଂପୁସକତା ସମସ୍ୟା କିପରି ହୋଇପାରେ

ଯେତେବେଳେ ଅନେକ ଲୋକ କୋଭିଡ୍-୧୯ ଇରେକ୍ଟାଇଲ୍ ଡିସଫଙ୍କସନକୁ ନେଇ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ, ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହା ଉପରେ ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିଥିଲେ । ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଜଣାପଡିଛି ଯେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହୃଦୟ ପ୍ରଣାଳୀକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଥାଏ ।

ଇଟାଲୀର ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ଉପରେ ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଇଛି, ଯାହା ଦର୍ଶାଇଛି ଯେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଲୋକଙ୍କ ହୃଦୟ ପ୍ରଣାଳୀକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଥାଏ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଶରୀର ଭିତରେ ଥିବା ରକ୍ତଭଣ୍ଡାରଗୁଡ଼ିକ ସଂକୁଚିତ ହୋଇଯାଏ । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ଲିଙ୍ଗରେ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ । ସେଥିପାଇଁ ସେମାନେ ଇରେକ୍ଟାଇଲ୍ ଡିସଫଙ୍କସନ୍ ଭଳି ସମସ୍ୟା ଭୋଗୁଛନ୍ତି । ସରଳ ଭାବରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ସେମାନେ ‘ଠିକ୍’ରେ ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୁଅନ୍ତି ନାହିଁ ।

ଭାରତରେ ଇରେକ୍ଟାଇଲ୍ ଡିସଫଙ୍କସନ୍ ମାମଲା

ୱାର୍ଲ୍ଡ ଜର୍ଣ୍ଣାଲ ଅଫ୍ ମେନସ୍ ହେଲଥରେ ପ୍ରକାଶିତ ଦ୍ୱିତୀୟ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ସଂକ୍ରମଣ ପରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲିଙ୍ଗରେ ରହିଥାଏ । ଯାହାଦ୍ୱାରା ଇରେକ୍ଟାଇଲ୍ ଡିସଫଙ୍କସନ୍ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ ।

ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ କୋଭିଡ୍-୧୯ରୁ ଏଣ୍ଡୋଥେଲିଆଲ୍ ସେଲ୍ ଡିସଫଙ୍କସନ୍ ପୁରୁଷମାନଙ୍କଠାରେ ଇରେକ୍ଟାଇଲ୍ ଡିସଫଙ୍କସନର କାରଣ ହୋଇପାରେ । ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ‘ଇରେକ୍ଟାଇଲ୍ ଡିସଫଙ୍କସନ୍’ର ଅନେକ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ତଥାପି ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ଉପରେ କୌଣସି ବିସ୍ତୃତ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଇ ନାହିଁ । ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଏହା ସଠିକ୍ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରିପାରିବ ଯେ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମଣରୁ ଏହି ସମସ୍ୟା ହେଉଛି ।

କେବଳ କୋଭିଡ୍-୧୯ ଇରେକ୍ଟାଇଲ୍ ଡିସଫଙ୍କସନ୍ କାରଣ ନୁହେଁ

ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଜଣାପଡିଛି ଯେ କେବଳ କୋଭିଡ୍-୧୯ ସଂକ୍ରମଣ ପୁରୁଷମାନଙ୍କଠାରେ ଇରେକ୍ଟାଇଲ୍ ଡିସଫଙ୍କସନ୍ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ଦାୟୀ ନୁହେଁ । ମହାମାରୀରେ ଅଧିକ ଚାପ, କିଛି ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଚିନ୍ତା, ଏକାକୀତା ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ସଂଘର୍ଷ ଯଥା ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ଯୋଗୁଁ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ଠାରେ ଏହି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଉଛି । ଏହିପରି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ମନର ସନ୍ତୁଳନକୁ ଠିକ୍ ରଖିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଉଚିତ୍ ।

କେଉଁମାନଙ୍କୁ ‘ଇରେକ୍ଟାଇଲ୍ ଡିସଫଙ୍କସନ୍’ର ବିପଦ ରହିଛି

ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, ଅଧିକ ଚିନ୍ତା, ଚାପ ଏବଂ ଏକାକୀତା ସହିତ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ, ହୃଦ ରୋଗ ଏବଂ ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଇରେକ୍ଟାଇଲ୍ ଡିସଫଙ୍କସନ୍ ଅଧିକ ହୋଇଥାଏ ।

ଇରେକ୍ଟାଇଲ୍ ଡିସଫଙ୍କସନ୍ ଚିକିତ୍ସା

ଆପଣ ଏହି ସମସ୍ୟାକୁ ନିଜେ ମଧ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା କରିପାରିବେ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନଶୈଳୀରେ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତି, ତେବେ ‘ଇରେକ୍ଟାଇଲ୍ ଡିସଫଙ୍କସନ୍’କୁ ଏଡାଯାଇପାରିବ । ଏହା ସମ୍ଭବ, ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ନିଜକୁ ଖୁସି ରଖିବେ ଏବଂ ନିଜ ସାଥୀଙ୍କ ସହିତ ଏକ ଉତ୍ତମ ସମ୍ପର୍କ ଗଢ଼ିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବେ । ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନରୁ ନକାରାତ୍ମକତାକୁ ହଟାଇବାକୁ ପଡିବ । ଏହି ପ୍ରକାର ସଂପର୍କରେ ଏକ ସକରାତ୍ମକ ମାନସିକତା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ସହାୟକ ହୋଇପାରେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *